Latvijas dzelzceļš

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Latvijas dzelzceļš
Darbības joma transports
Žanrs valsts akciju sabiedrība
Priekštecis Baltijas dzelzceļš
Dibināts 1991. gads
Galvenais birojs Rīga, Karogs: Latvija Latvija
Galvenās personas Jānis Lange (padomes priekšsēdētājs)
Māris Kleinbergs (valdes priekšsēdētāja un prezidenta pienākumu izpildītājs)
Pakalpojumi publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūras pārvaldība, dzelzceļa kravu pārvadājumui un starptautiskie pasažieru pārvadājumi
Mājaslapa ldz.lv
LDz logo no 1992. līdz 2018. gadam[1]
Dzelzceļa līnijas Latvijā 2016. gadā
Sliežu ceļi pie Jāņavārtu stacijas

Valsts akciju sabiedrība “Latvijas dzelzceļš” (LDz) ir uzņēmums, kas pārvalda publiskās lietošanas dzelzceļa infrastruktūru Latvijas teritorijā.

Latvijas valstij pieder 100 % “Latvijas dzelzceļš” kapitāla daļu, un to turētājs ir Satiksmes ministrija. LDz galvenais birojs atrodas Rīgā. “Latvijas dzelzceļš” uztur, remontē un nodrošina dzelzceļa infrastruktūras attīstību. LDz veic arī dzelzceļa kravu un starptautiskos pasažieru pārvadājumus, loģistikas pakalpojumus, kā arī ritošā sastāva remontu un uzturēšanu. Koncerns nodarbina vairāk kā 11 tūkstošus darbinieku (2017. gads)[2] un ir viens no lielākajiem darba devējiem Latvijā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: Latvijas dzelzceļi

1895. gadā izveidoja valsts Rīgas-Orlas dzelzceļa pārvaldi ar vadību Rīgā, kuras sastāvā iekļāva nozīmīgākos Latvijas teritorijā izbūvētos dzelzceļus. 1918. gadā izveidoja Latvijas Republikas Satiksmes un darba ministriju. 1919. gada nodibināja Latvijas Dzelzceļu virsvaldi — vienīgo valsts dzelzceļu apsaimniekotāju.

Pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā Dzelzceļu virsvaldi likvidēja, nodibināja PSRS Satiksmes ceļu tautas komisariāta pārvaldi „Latvijas dzelzceļš”. 1942. gadā Baltijas valstu dzelzceļus pakļāva kopējai Vācijas satiksmes ceļu direkcijai Reichsverkehrdirektion Riga. 1944. gadā atjaunoja „Latvijas dzelzceļa” pārvaldi. 1953. gadā Igaunijas, Latvijas un Lietuvas dzelzceļus sāka apsaimniekot vienotā „Baltijas dzelzceļa” pārvalde ar centru Rīgā. 1956. gadā atjaunoja „Latvijas dzelzceļa” pārvaldi. 1963. gadā Igaunijas, Latvijas un Lietuvas dzelzceļus apvienoja „Baltijas dzelzceļā” (Прибалтийская железная дорога). 1973. gadā „Baltijas dzelzceļu” apbalvoja ar Oktobra revolūcijas ordeni.

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas 1991. gada 1. oktobrī nodibināja valsts uzņēmumu „Latvijas dzelzceļš”. 1992. gadā „Latvijas dzelzceļš” no PSRS Satiksmes ceļu ministrijas pārņēma Latvijas teritorijā esošo dzelzceļa infrastruktūru un ritošo sastāvu. 1993. gada 27. decembrī „Latvijas dzelzceļš” tika reorganizēts par valsts akciju sabiedrību.

2001. gadā iekšzemes pasažieru pārvadājumu nodrošināšanai izveidoja AS „Pasažieru vilciens”. Pēc Eiropas dzelzceļa direktīvas prasībām 2004. gadā tika pieņemti grozījumi Dzelzceļa likumā, kas paredzēja atsevišķās struktūrvienībās atdalīt dzelzceļa infrastruktūras pārvaldīšanas un pārvadāšanas funkcijas. No 2005. līdz 2006. gadam „Latvijas dzelzceļš” pārvaldes tika reorganizētas par meitas uzņēmumiem: SIA „LDz Infrastruktūra”, SIA „LDz Ritošā sastāva serviss”, SIA „LDz Cargo”. 2009. gadā SIA „LDz Cargo” sasniedza kravu pārvadājumu apjoma rekordu.

2015. gadā veikta 16 pasažieru staciju modernizācija Jūrmalas un Jelgavas virzienos.[3]

Projekts “Latvijas dzelzceļa tīkla elektrifikācija”[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzelzceļa elektrifikācijas projekta pirmajā posmā līdz 2023. gada beigām plānots elektrificēt galvenās tranzīta dzelzceļa līnijas: Daugavpils — Krustpils, Rēzekne — Krustpils un Krustpils — Rīga. Paredzēts izbūvēt un pārbūvēt šo līniju elektroapgādes sistēmas, kontakttīkla, signalizācijas, centralizācijas un bloķēšanas un sakaru sistēmas, sliežu ceļu, tehniskās drošības sistēmas, ēkas un būves.[4] Elektriskais tīkls nodrošinās 25 kV maiņstrāvu.

2018. gada 10. augustā tika izsludināts elektrifikācijas pirmā posma iepirkums.

Grupas struktūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

VAS “Latvijas dzelzceļš” meitas uzņēmumi:

  • SIA “LatRailNet”, infrastruktūras maksas noteikšana un dzelzceļa infrastruktūras jaudas sadale
  • SIA “LDz Cargo”, dzelzceļa kravu pārvadājumui un starptautiskie pasažieru pārvadājumi
  • SIA “LDz infrastruktūra Ltd”, infrastruktūras būvniecība un uzturēšana
  • SIA “LDz ritošā sastāva serviss”, ritošā sastāva remonts un uzturēšana
  • SIA “LDz apsardze”, apsardzes pakalpojumi
  • SIA “LDz Loģistika”, loģistikas pakalpojumi

VAS “Latvijas dzelzceļš” struktūrvienība ir Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs ar ekspozīcijām Rīgā un Jelgavā.

Darbinieku apmācībai “Latvijas dzelzceļš” ir organizējis profesionālās tālākizglītības iestādi "LDZ Mācību centrs".

Valdes priekšsēdētāji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šis saraksts ir nepilnīgs; Tu vari palīdzēt, to papildinot.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]