Dzelzceļa līnija Liepāja—Romni

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Liepājas-Romnu dzelzceļš Poļesjes dzelzceļu kartē (1916).
Liepājas dzelzceļa stacija (arhitekts Pauls Maksis Berči, 1871).
Minskas dzelzceļa stacija.
Gomeļas dzelzceļa stacija.

Dzelzceļa līnija Liepāja—Romni bija 1871.-1874. gadā privāto akciju sabiedrību uzcelta 1191 verstis gara Krievijas impērijas dzelzceļa līnija, kas savienoja Baltijas jūras ostas pilsētu Liepāju ar Romniem Ukrainas austrumu daļā un sākotnēji bija paredzēta labības graudu eksportam. Tai bija atzari uz Jelgavu (no Mažeiķiem) un Daugavpili (no Radvilišķiem), kā arī savienojumi uz Voroņežu, Kijevu, Nikolajevu un citām Ukrainas pilsētām.

Mūsdienās šī dzelzceļa līnija ir sadalīta starp Latvijas, Lietuvas, Baltkrievijas un Ukrainas dzelzceļiem. Latvijas daļā esošā dzelzceļa līnija Liepāja—Vaiņode vairs netiek izmantota. 2012. gadā Latvijas daļā nojauca posmu Liepāja—Priekule, arī posms Priekule—Vaiņode ir slēgts un netiek izmantots.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1871. gadā Liepājas dzelzceļu sabiedrība uzbūvēja dzelzceļa līniju Liepāja—Kaišadore (Либава-Кошедары, 295 verstis). 1873. gadā no Radvilišķiem izveidoja savienojumu ar dzelzceļa līniju Pēterburga—Varšava (Калкуны-Радзивилишки, 187 verstis). Otru dzelzceļa līnijas posmu Naujoji Viļņa (Вилейка) - Minska - Bobruiska - Gomeļa - Bahmača - Romni 711 verstu garumā 1871.-1874. gadā uzbūvēja Lentvaru-Romnu dzelzceļa sabiedrība (Общество Ландварово-Роменской железной дороги). 1877. gadā abas līnijas apvienoja un tās pārgāja Liepājas—Romnu dzelzceļa sabiedrības īpašumā, bet no 1891. gada tā piederēja valstij.[1]

Pirmā pasaules kara laikā Vācijas okupētās teritorijā esošo dzelzceļa līnijas daļu izmantoja vācu karaspēka apgādei. Pēc kara beigām šis dzelzceļš tika sadalīts starp Latviju, Lietuvu, Poliju un PSRS un vairs nekalpoja kā vienota dzelzceļa līnija.

Galvenās stacijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Latvijas dzelzceļu līnijas; Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2014. gada 29. martā. Skatīts: 2010. gada 10. oktobrī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]