Manuskripts

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Feuerbuch ("Sprāgstvielu grāmata"), manuskripta un kaligrāfijas piemērs, 1584. gadā

Manuskripts (latīņu: manuscriptum — 'rokraksts', no manus — 'roka' un scriptus — 'rakstītais') jeb rokraksts ir ar roku rakstīts sens teksts vai publicēšanai paredzēta darba oriģinālais teksts.

Etimoloģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vārds radies no viduslaiku latīņu aizguvuma no vācu valodas. Iespējams, vārds pirmo reizi lietots ap 1590. gadu,[1] tulkojums no ģermāņu valodām: vācu hantschrift (ap 1450. gadu), sennorvēģu handrit (pirms 1300. gada), senangļu handgewrit (pirms 1150. gada),[nepieciešama atsauce] ar "rokraksts".

Raksturojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tradicionāli uzskatīts, ka manuskripts ir ar roku rakstīta informācija, radīta viduslaiku klosteros, īpašās telpās — skriptorijos.[nepieciešama atsauce] Manuskriptu, (biežāk reliģisko grāmatu) tapšanā bija iesaistīti specializēti mūki, kaligrāfi, no kuru vidus izcēlās skriptors — galvenā teksta pārrakstītājs, rubrikators — treknu iniciāļu un svarīgāko tekstu iezīmētājs un iluminators — iniciāļu izzīmētājs un ilustrators. Ilustratori un izzīmētāji, reizēm apdāvināti mākslinieki, sīki izrotāja pergamenta lapu malas.

Viduslaiku un renesances manuskripti netiek klasificēti pēc satura vai formas.[nepieciešama atsauce] Tie var būt izrotāti ar dažādiem simboliem- cipariem, burtiem un matemātiskām zīmēm,[2] bagātināti ar kartēm un rasējumiem, būt arī partitūras[3] un pergamenta līgumi.[4] Manuskripts var būt grāmata, rullis vai kodekss (iesietas lapas). Iluminācijas (iluminēti manuskripti) bagātinātas ar zelta vai sudraba attēliem[5] un krāsainiem gotikas stila zīmējumiem. Slavenais Leonardo da Vinči manuskripts Codex Atlanticus veidots kā atlants un sastāv no 1119 iesietām lapām.

Džeka Keruaka "Ceļā" — 36.5 metru garš rullis, manuskripts, izstādē, Louela, Masačūsetsa, 2007. gadā

Mūsdienās manuskripts varētu būt ar roku rakstīta vēstule vai kāda dokumenta oriģinālais teksts, pretstatā tipogrāfijas iespieddarbam. Akadēmiskā vidē manuskripts ir papīra teksts gatavots publicēšanai. Nesen šādus manuskriptus gatavoja ar rakstāmmašīnu bet mūsdienās teksts ir printera izdruka vai ar citu informācijas nesēju sagatavots raksts manuskripta formātā.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. [1] Online Etymology Dictionary (angliski)
  2. [2] "Praktiskā matemātika" (itāliski)
  3. [3] Raksts: Vivaldi partitūra atrasta (latviski)
  4. [4] Zemgales dalīšanas līgums (latīniski)
  5. [5] Raksts: Pazudis Codex calixtinus (angliski)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Manuskripti.
  • [6] Raksts: Izsmalcināti manuskripti (latviski)
  • [7] Kalifornijas universitātes (Bērklijas) digitālā manuskriptu krātuve