Pāriet uz saturu

Mateo Riči

Vikipēdijas lapa
Mateo Riči
Matteo Ricci
Mateo Riči 1610. gada ķīniešu portretā
Mateo Riči 1610. gada ķīniešu portretā
Personīgā informācija
Dzimis 1552. gada 6. oktobrī
Mačerata, Pāvesta valsts (tagad Karogs: Itālija Itālija)
Miris 1610. gada 11. maijā (57 gadi)
Pekina, Minu impērija (tagad Karogs: Ķīna Ķīna)
Tautība itālis

Mateo Riči (itāļu: Matteo Ricci; dzimis 1552. gada 6. oktobrī, miris 1610. gada 11. maijā) bija itāļu jezuītu misionārs, viens no Jezuītu Ķīnas misiju dibinātājiem. Viņš bija arī matemātiķis, astronoms, kartogrāfs un tulks. Pēdējos 30 dzīves gadus pavadījis Ķīnā. Mateo Riči nopelni ir pastāvīgas saiknes iedibināšana starp Eiropas un Ķīnas kultūrām.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis dižciltīgā ģimenē. 1568. gadā viņš ieradās Romā, studēja jurisprudenci, matemātiku un teoloģiju. 1571. gadā Mateo Riči iesniedza pieteikumu, lai viņu uzņemtu Jezuītu ordenī. 1578. gadā viņš turpināja studijas Koimbras Universitātē. Franciska Ksaverija piemēra iedvesmots, 1578. gadā viņš pameta Lisabonu ceļojumā uz Indiju, septembrī ieradās Goa, kur nodzīvoja divus gadus. 1582. gadā viņš tika nosūtīts uz Makao, lai palīdzētu Mikelem Rudžeri, kas tur strādāja kopš 1579. gada, studējot ķīniešu valodu un cenšoties atrast veidu, kā saņemt Ķīnas varas iestāžu atļauju jezuītiem strādāt iekšējā Ķīnā (ārpus Makao).

Mateo Riči kļuva par pirmo eiropieti, kas 1601. gadā iekļuvis Aizliegtajā pilsētā Pekinā, kad viņu uzaicināja imperators Vanli. Viņš pievērsa katoļticībai vairākas ievērojamas Ķīnas amatpersonas. Viņš arī iztulkoja vairākus nozīmīgus darbus no latīņu valodas uz ķīniešu un pretēji.

Miris 1610. gadā Minu impērijas galvaspilsētā Pekinā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]