Osteoporoze

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Ar osteoporozi slima cilvēka rentgena uzņēmums

Osteoporoze ir smaga kaulu slimība, kas nemanāmi attīstās vairāku gadu laikā. Osteoporozes rezultātā kauli kļūst poraini un dobumaini, ievērojami samazinās kaulu masa, tie kļūst trausli un viegli lūst. Par osteoporozi jau nopietnā saslimšanas stadijā var liecināt šādas pazīmes — samazinās auguma garums, sāp mugura, izmainās stāja, veidojas kupris, kustības kļūst ierobežotas, kauli viegli lūst (visbiežāk mugurkaula skriemeļi, gūžas kauli un apakšdelmi).

Osteoporozi izraisa galvenokārt dzimumhormonu trūkums organismā — šī slimība apdraud visus cilvēkus, taču lielākā riska grupa ir sievietes pēc menopauzes iestāšanās (40—50 gadu vecumā). Ķīmijterapija, cukura diabēts un kortikosteroīdu lietošana arī ir osteoporozi veicinošie faktori[1][2]

Ļoti bieži osteoporozes sekas ir pacienta atkarība no citu cilvēku palīdzības, nespēja staigāt, stipras sāpes, invaliditāte un pat nāve pēc smagākiem kaulu lūzumiem.

Lai aizkavētu osteoporozes iestāšanos un stiprinātu kaulu masu, cilvēkam visas dzīves laikā nepieciešams uzņemt pietiekamu kalcija devu, daudz kustēties, kā arī izvairīties no kofeīnu saturošu dzērienu lietošanas uzturā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Med Clin (Barc). 2007 Nov. Osteoporosis in cancer survivors. Olmos Martínez JM, González Macías J. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18005636
  2. «Osteoporozes klīniskās vadlīnijas. I.Rasa, I.Ādamsone, I.Daukste, I.Pavliņa, A.Platkājis, A.Vētra, S.Zelča. Rīga. 2011.». Latvijas osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija. Skatīts: 2014. gada 23. maijā.