Osteoporoze

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Ar osteoporozi slima cilvēka rentgena uzņēmums

Osteoporoze ir skeleta slimība, kam raksturīga kaulu masas samazināšanās un kaulaudu mikrostruktūras pārmaiņas, kuras mazina kaulu izturību un palielina lūzumu risku. Osteoporoze nemanāmi attīstās vairāku gadu laikā. Osteoporozes rezultātā kauli kļūst poraini un dobumaini, tie kļūst trausli un viegli lūst. Par osteoporozi jau nopietnā saslimšanas stadijā var liecināt šādas pazīmes — samazinās auguma garums, sāp mugura, izmainās stāja, veidojas kupris, kustības kļūst ierobežotas, kauli viegli lūst (visbiežāk mugurkaula skriemeļi, gūžas kauli un apakšdelmi).

Osteoporozi izraisa galvenokārt dzimumhormonu trūkums organismā — šī slimība apdraud visus cilvēkus, taču lielākā riska grupa ir sievietes pēc menopauzes iestāšanās (40—50 gadu vecumā). Ķīmijterapija, cukura diabēts un kortikosteroīdu lietošana arī ir osteoporozi veicinošie faktori[1][2]

Ļoti bieži osteoporozes sekas ir pacienta atkarība no citu cilvēku palīdzības, nespēja staigāt, stipras sāpes, invaliditāte un pat nāve pēc smagākiem kaulu lūzumiem.

Lai aizkavētu osteoporozes iestāšanos un stiprinātu kaulu masu, cilvēkam visas dzīves laikā nepieciešams uzņemt pietiekamu kalcija devu, daudz kustēties, kā arī izvairīties no kofeīnu saturošu dzērienu lietošanas uzturā.

Klasifikācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Balstoties uz osteoporozes izcelsmes mehānismiem tiek izdalīti divi osteoporozes veidi - primāra un sekundāra osteoporoze. Pie primāras osteoporozes pieder - pēcmenopauzes osteoporoze, vecuma osteoporoze, primārā juvenilā osteoporoze. Bet pie sekundārās osteoporozes pieskaita tos gadījumus, kad osteoporozi izraisa kāds cits zināms cēlonis vai slimība.

Riska faktori[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Medikamenti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsevišķi medikamenti ir saistīti ar paaugstinātu osteoporozes risku. Klasiski tiek uzskatīts, ka tikai glikokortikoīdi un antikonvulsanti ir galvenie medikamentozie riska faktori, taču pierādījumi liecina, ka arī citas medikamentu grupas spēj paaugstināt risku.

  • Steroīdu izraisītā osteoporoze rodas glikokortikoīdu lietošanas dēļ (analogi Kušinga sindromam). Sintētiskā recepšu medikamenta prednizona ilgstoša lietošana ir viens no biežākajiem osteoporozes izraisītājiem.
  • Barbiturāti, fenitoīns un citi enzīmus inducējošie antiepileptiskie preparāti iespējams paaustina D vitamīna vielmaiņu, samazinot tā daudzumu ķermenī.
  • L-Tiroksīna pārāk lielas dozas izraisa līdzīgu ainu tireotoksikozei, kas parasti noved līdz osteoporozei.
  • Zāļu grupas, kas izraisa hipogonādismu jeb dzimumdziedzeru samazināšanos. Tādi ir, piemēram, aromatāzes inhibitori (krūts vēža ārstēšanai), metotreksāts (autoimūno slimību ārstēšanai), kā arī gonadotropīnu atrbrīvotājhormonu agonisti.
  • Antikoagulantu, piemēram, heparīna un varfarīna, ilgstoša lietošana ir saistīta ar kaulu blīvuma samazināšanos un osteoporotisko lūzumu riska paaugstināšanos.
  • Protonu sūkņu inhibitori, ko parasti lieto, lai samazinātu kuņģa skābes veidošanos, samazina kalcija absorbciju.
  • Tiazolidīndioni, ko lieto cukura diabēta ārstēšanā, paaugstina osteoporozes un lūzumu risku.
  • Ilgstoša litija terapija arī paaustina osteoporozes risku.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Med Clin (Barc). 2007 Nov. Osteoporosis in cancer survivors. Olmos Martínez JM, González Macías J. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18005636
  2. «Osteoporozes klīniskās vadlīnijas. I.Rasa, I.Ādamsone, I.Daukste, I.Pavliņa, A.Platkājis, A.Vētra, S.Zelča. Rīga. 2011.». Latvijas osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija. Skatīts: 2014. gada 23. maijā.