Princis Filips

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Filips Mauntbatens
Philip Mountbatten
25.Jun.2015 Prince Philip in Frankfurt.jpg
Princis Filips 2015. gada jūnijā
Edinburgas hercogs
Amatā
1947 — pašlaik
Priekštecis Princis Alfrēds (līdz 1900. gadam)

Dzimšanas dati 1921. gada 10. jūnijā (99 gadi)
Valsts karogs: Grieķija Korfu, Grieķija
Dinastija Gliksburgu dinastija
Tēvs Andrejs, Grieķijas un Dānijas princis
Māte Alise Batenberga
Dzīvesbiedrs(-e) Elizabete II Vindzora
Bērni princis Čārlzs
princese Anna
princis Endrū
princis Eduards
Reliģija anglikānis
pirms tam pareizticīgais

Filips Mauntbatens (angļu: Philip Mountbatten, dzimis 1921. gada 10. jūnijā Korfu, Grieķijā) ir Edinburgas hercogs, bijušais Grieķijas un Dānijas princis, Merionetes grāfs un Grinvičas barons, Lielbritānijas konsorts (oficiāli šo titulu nav pieņēmis), karalienes Elizabetes II vīrs.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Princis Filips piedzima grieķu prinča Andreja ģimenē, kura bija spiesta emigrēt uz Angliju, kad Filips bija tikai gadu vecs. Princis Andrejs piederēja pie Grieķijā valdošā dāņu nama Gliksburgu dinastijas (Grieķijas karaļa Džordža I dēls), viņa sieva un Filipa māte, Alise nāca no Batenbergu dzimtas. Hellēņu karalienes Olgas Konstantīnovnas mazdēls un Krievijas imperatora Nikolaja I mazmazdēls.

Mācījies vienkāršā skolā Skotijā. Pēc tam iestājās Karaliskajā jūras spēku koledžā, Dartmutā. Līdz pat Elizabetes II kronēšanai viņa dzīve bija saistīta ar jūras spēku floti. Otrā pasaules kara laikā leitnants princis Filips bija jūras spēku lidotājs. Piedalījās gaisa kaujā par Britāniju, pavadīja pazīstamos polāros jūras konvojus ar angļu un amerikāņu palīdzību Padomju Savienībai.

1947. gadā apprecējās ar princesi Elizabeti. Pirms laulībām pieņēma uzvārdu Mauntbatens (pēc Pirmā pasaules kara angliskoto mātes Batenbergas uzvārdu) un pārgāja no pareizticības uz anglikānismu. Vēl viņš atteicās no Grieķijas prinča un Dāņu prinča tituliem un pieņēma Lielbritānijas pilsonību. Karalis Džordžs VI pirms laulību noslēgšanas piešķīra topošajam znotam Edinburgas hercoga titulu.

Filipam un Elizabetei ir četri bērni — Velsas princis Čārlzs, princese Anna, Endrū, Jorkas hercogs un Eduards, Veseksas grāfs.

1957. gadā, pēc sievas kāpšanas tronī, no viņas ieguva Lielbritānijas prinča titulu (ierasti tas tiek piešķirts tikai karaliskā ģimenē dzimušajiem).

Pirmais no britu karaliskās ģimenes, kas 1973. gadā apmeklēja PSRS.[1]

No 1991. līdz 1996. gadam bija Pasaules Dabas Fonda prezidents, pašreiz pilda daudzus sabiedriskos pienākumus.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]