Pulkveža Brieža iela (Rēzekne)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par ielu Rēzeknē. Par citām jēdziena Pulkveža Brieža iela nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Pulkveža Brieža iela
Pulkveža Brieža iela
Pulkveža Brieža ielas un Atbrīvošanas alejas krustojums 2015. gada augustā
Ielas novietojums Rēzeknē
Pulkveza Brieza Rezekne.PNG
P. Brieža iela (tumšā krāsā) Centra rajonā (gaišā krāsā)
Pamatinformācija
Pilsēta Flag of Rēzekne.svg Rēzekne
Rajons Centrs
Garums 1480 m
Vēsturiskie
nosaukumi
Komjaunatnes
Joslu skaits 2
Segums asfalts, grants
Celtnes Rēzeknes 2. vidusskola

Pulkveža Brieža iela atrodas Rēzeknes pilsētas Centra rajonā. Tā sākas pilsētas rietumos, netālu no dzelzceļa līnijas Sanktpēterburga — Viļņa un beidzas Centra rajona autrumos, pie Rēzeknes upes. Ielas nosaukums dots par godu latviešu strēlnieku pulkvedim, Lāčplēša Kara ordeņa kavalierim, Frīdriham Briedim, kurš parādīja varonību Ziemassvētku kaujās[1].

Ielas raksturojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pulkveža Brieža iela šķērso pilsētas Centra rajonu no rietumiem uz austrumiem. Tā krusto Atbrīvošanas aleju tieši pie apļa ap pieminekli "Vienoti Latvijai". Ielai ir 10 krustojumi un attiecībā pret pilsētas galveno ielu Atbrīvošanas aleju, tā izvietojusies perpendikulāri. Gandrīz 1,5 km garumā tā sadalīta divās joslās, lielāko daļu ielas klāj asfalta segums, posmā no Zemnieku līdz Krasta ielai ielu klāj grants segums. P. Brieža iela noslēdzas savienojoties ar Krasta ielu, pie Rēzeknes upes. PSRS laikā iela tika pārsaukta par Komjaunatnes ielu, bet līdz ar neatkarības atjaunošanu tā atguva sākotnējo nosaukumu.

Apbūve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ielas apbūvi veido galvenokārt dzīvojamās ēkas. Pamīšus mijas kvartāli, kuros dominē vai nu savrupmājas vai arī daudzdzīvokļu nami. Ielas sākumposmā līdz krustojumam ar Bērzpils ielu ir 103. sērijas piecstāvu daudzdzīvokļu ēkas, bet divus kvartālus starp Bērzpils ielu un Atbrīvošanas aleju veido savrupmāju apbūve. Krustojuma ar Atbrīvošanas aleju tuvumā atrodas piemineklis "Vienoti Latvijai", iepretim tam — pilsētas domes ēka. Šķērsojot pilsētas galveno ielu, Pulkveža Brieža ielas labajā pusē atrodas skvērs ar 1846. gadā celto pareizticīgo baznīcu, kura gan pieskaitāma pie Atbrīvošanas alejas. Ielas kreisajā pusē iepretim skvēram atrodas Rēzeknes 2. vidusskola, kuras ieejas portāls ir no Pulkveža Brieža ielas puses, lai gan oficiāli tā atrodas Dārzu ielā 21. Skolas ēkā 1992. gadā atvērts akvaterārijs, kurā mīt dažādi aukstasiņu dzīvnieki — zivis, ķirzakas, krokodili un čūskas.[2] Pēc krustojuma ar Dārzu ielu kvartālā, kas stiepjas līdz Raiņa ielai, ielas apbūvē dominē trīs N. Hruščova valdības laikā celtās piecstāvu ēkas, kas savienotas ar gala sienām. Visām ēkām ieeja no pagalma puses. Savukārt ielas kreisajā pusē atrodas tirdzniecības centru kvartāls, kurā atrodas arī lielveikals "Maxima" (P. Brieža iela 26) un sporta zāle "Zilā zāle" (P. Brieža iela 28). Agrāk šajā kvartālā starp P. Brieža, Dārzu, Raiņa un Baznīcas ielām atradās tirgus laukums. Pēc 2003. gada kvartālā notikušas vērienīgas pārmaiņas — uzcelti divi tirdzniecības centri — "Maxima" un "Džeta", no tiem, otrs ar laiku rekonstruēts, piebūvējot papildus tirdzniecības platības, līdz ar to plašais tirgus laukums sarucis līdz dažām nojumēm gar tirdzniecības centra "Džeta" austrumu gala sienu. Starp lielveikalu "Maxima" un "Zilo zāli" atrodas laukums, kurā tiek tirgotas automašīnas. Pēc krustojuma ar Raiņa ielu, Pulkveža Brieža ielas labajā pusē līdz T veida krustojumam ar Kaļķu ielu atrodas skvērs, kurā slejas Svētās Trīsvienības evaņģēliski luteriskā baznīca. Cauri skvēram iet gājēju celiņš uz Rēzeknes valsts ģimnāziju, kura atrodas Kaļķu ielā, savukārt pa ielas labās puses trotuāru var nokļūt līdz tālāk esošajai Rēzeknes 1. vidusskolai. Ielas kreisajā pusē atrodas uzņēmuma "Rēzeknes Satiksme" autobusu parks. Ielas asfalta segums beidzas līdz ar Zemnieku ielas krustojumu, pēc tā sākas savrupmāju apbūve, kas turpinās līdz Rēzeknes upei.

Ielu savienojumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]