Pāriet uz saturu

Piknosteīdas

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Pycnosteidae)
Piknosteīdas
Pycnosteidae Tarlo, 1962
Ganosteus stellatus branhiālā plātne.
Ganosteus stellatus branhiālā plātne.
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
VirsklaseBezžokļaiņi (Agnatha)
KlasePteraspidomorfi (Pteraspidomorphi)
ApakšklaseDažādvairodži (Heterostraci)
KārtaPteraspidiformes
ApakškārtaPsammosteīdu apakškārta (Psammosteida)
DzimtaPiknosteīdas (Pycnosteidae)
Iedalījums

Piknosteīdas (latīņu: Pycnosteidae; no no pycnos — blīvs un osteon — kauls) ir izmirusi bežžokļaiņu grupa, kas ietilpst psammosteīdu apakškārtā. Dzimtu 1962. gadā aprakstīja britu paleontologs Lamberts Tarlo. Dzimtu veido četras ģintis. Piknosteīdas pārstāvēja saldūdens un lagūnu formas.

Īpatņu branhiālo plātņu garums nedaudz pārsniedz platumu vai arī mazāks par to. Platā brīvā daļa noliecas uz leju. Vēdera plātne ar vairāk vai mazāk dziļu aizmugurējo izgriezumu, kuru sedz viena ķīļveida plātne vai saaugušas tesēras. Uz muguras un vēdera plātnēm tesēru nav, bet malu tesēras var būt vai arī nebūt. Muguras plātne ir plakana, bet vēdera plātne ļoti izliekta ar stāvu priekšējo un sānu malu. Ādas zobi variē no no sīkiem un vienkāršiem līdz ļoti lieliem ar dihotomiskiem gariem stariem.[1]

Piknosteīdu pārstāvji dzīvoja vidusdevonā no pērnavas līdz burtnieku svītām, kā arī augšdevona sākumā (gaujas svītas apakšdaļā) Galvenajā devona laukā, Baltijā (Igaunija, Latvija), kā arī Ļeņingradas un Pleskavas apgabalos.

  • dzimta: Pycnosteidae Tarlo, 1962
  1. Д. В. Обручев, Основы палеонтологии (Бесчелюстные, рыбы), издательство "Наука", Москва, 1964. г., 69. lpp.