Regbijs

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Regbijs-7)
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par sporta veidu. Par citām jēdziena regbijs nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Regbijs
{{{nosaukums}}}
Pamatinformācija
Pirmsākumi 19. gadsimta vidus, Anglija
Īpašības
Kontakts starp
sportistiem
Komandas spēlētāju skaits atšķiras katrā no regbija paveidiem
Jaukts dzimums jā, atsevišķas sacensības
Veids komandu sports, bumbu sports
Ekipējums regbija bumba
Vieta futbola laukums
Olimpiskās spēles olimpiskajās spēlēs spēlē regbija paveidu regbijs-7

Regbijs ir komandu sporta veidu grupa, kuras pirmsākumi meklējami Anglijas pilsētā Ragbi. Sporta veida nosaukums ir radies no šīs pilsētas nosaukuma. 1895. gadā regbijs sadalījās divās atsevišķās formās — regbijā-13 (angļu: Rugby League) un regbijā-15 (angļu: Rugby Union).[nepieciešama atsauce] Katrā no tām ir atšķirīgi spēles noteikumi, kā arī katrai no tām pastāv sava pārvaldes organizācija. Abu regbiju formu galvenais mērķis ir piezemēt ovālo bumbu aiz gala līnijas. Regbijā nedrīkst dot piespēles uz priekšu. Vasaras olimpiskajās spēlēs notiek sacensības regbijā-7, kas ir regbija paveids ar septiņiem laukuma spēlētājiem.

Atšķirības starp regbiju-13 un regbiju-15[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1895. gadā regbijs sadalījās divās atsevišķās formās — regbijā-13 un regbijā-15. Katrā no tām ir atšķirīgi spēles noteikumi. Kā jau nosaukums norāda, regbijā-13 vienas komandas laukuma spēlētāju skaits ir 13, bet regbija-15 — 15. Spēles parasti notiek futbola laukumā, kas pielāgotas regbija vajadzībām. Regbijā-13 laukuma izmēri ir no 112 līdz 122 metriem garumā un 68 metri platumā, savukārt regbijā-15 laukuma garuma ierobežojums ir 144 metri, bet platumā nedrīkst būt vairāk par 70 metriem. Abās regbija formās attālums starp tā dēvēto try line ir 100 metri.

Spēle ilgst 2 puslaikus, katrs no tiem ir 40 minūšu garš. Katras komandas mērķis ir iegūt pēc iespējas vairāk punktu, kurus var gūt dažādā veidā. Punktu gūšanas veids katrā no regbija paveidiem mazliet atšķiras. Arī bumbas izspēle un auta izspēle katrā no formām ir atšķirīga.

Regbija starptautiskās sacensības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vecākās regbija sacensības ir Sešu nāciju čempionāts, kas notiek katru gadu kopš 1883. gada pēc regbija-15 noteikumiem. Sākotnēji tajās spēlēja Anglijas, Velsas, Īrijas un Skotijas izlase. 1910. gadā pievienojās Francijas izlase, bet 2000. gadā — Itālijas izlase. 1996. gadā līdzīgs turnīrs tika izveidots no Dienvidu puslodes izlasēm. Sākotnēji turnīrs saucās Tri Nations un tajā piedalījās Dienvidāfrikas, Austrālijas un Jaunzēlandes izlase. 2012. gadā šim turnīram pievienojās Argentīnas izlase un turnīrs tika pārsaukts par Regbija čempionātu (The Rugby Championship).

Regbijā-15 iepriekš medaļas sadalīja četrās vasaras olimpiskajās spēlēsParīzē 1900. gadā, Londonā 1908. gadā, Antverpenē 1920. gadā un Parīzē 1924. gadā. Regbijs-7, kur laukumā atrodas septiņi spēlētāji, bija iekļauts 2016. gada olimpiskajās spēlēs un būs arī 2020. gada olimpiskajās spēlēs.

Nozīmīgākās regbija-13 sacensības ir Regbija līgas četras nācijas (Rugby League Four Nations), kurā piedalās pārstāvji no Austrālijas, Anglijas, Jaunzēlandes un Francijas. 1954. gadā notika pirmās Regbija līgas pasaules kausa sacensības. Regbija-15 pirmās Pasaules kausa sacensības notika 1987. gadā. Tās norisinās ik pēc četriem gadiem.

Regbijs Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijā tiek spēlēts kopš 1960. gada.[nepieciešama atsauce] Latvijas spēlētāji ir spēlējuši gan Padomju Savienības izlasē, gan arī ārzemju klubos.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]