Roberts Lejs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Roberts Lejs
Robert Ley
Robert Ley.jpg
Vācu Darbaspēka Frontes Fīrers
Amatā
1933. gada aprīlis — 1945. gada 23. maijs
Priekštecis Gregors Štrasers

Dzimšanas dati 1890. gada 15. februārī
Nīderbreidenbaha, Vācijas impērija
Miršanas dati 1945. gada 25. oktobrī (55 gadu vecumā)
Nirnberga
Tautība vācietis
Politiskā partija Nacionālsociālistiskā Vācu Strādnieku Partija (NSDAP)
Profesija politiķis
Augstskola Bonnas Universitāte, Jēnas Universitāte, Minsteres Universitāte

Roberts Lejs (vācu: Robert Ley; dzimis 1890. gada 15. februārī, miris 1945. gada 25. oktobrī) bija viens no ietekmīgākajiem Trešā reiha politiķiem, kurš strādāja kā Vācu Darbaspēka Frontes fīrers.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirms kļūšanas par vienu no vadošajiem politiķiem Trešajā Reihā dienējis armijā, bijis kara lidotājs. 1917. gada jūlijā viņa lidmašīna tika notriekta virs Francijas teritorijas un Roberts Lejs tika sagūstīts. Krītot viņš guva nopietnas galvas traumas, kas arī kalpojušas par iemeslu tam, ka Roberts visu mūžu stostījies un cietis no biežām garastāvokļa maiņām.

Darbojoties Vācu Darbaspēka Frontes vadītāja amatā, viņa pakļautībā strādāja aptuveni 25 miljoni Vācijas iedzīvotāju. Pateicoties savam amatam, viņš kļuva par vienu no bagātākajiem cilvēkiem Vācijā. 1945. gadā pēc Trešā Reiha sabrukšanas viņš tika arestēts un tiesāts Nirnbergas tribunālā. Viņam tika piespriests nāves sods par noziegumiem pret cilvēci, taču vēl pirms nāves soda izpildes Roberts Lejs izdarīja pašnāvību, nožņaudzoties ar dvieļiem savā cietuma kamerā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]