Erihs Rēders

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Erihs Rēders
Erich Raeder
Erihs Rēders
Personīgā informācija
Dzimis 1876. gada 24. aprīlī
Vandsbeka, Vācijas impērija
(tagad Hamburgas rajons, Karogs: Vācija Vācija)
Miris 1960. gada 6. novembrī (84 gadi)
Ķīle, Šlēsviga-Holšteina, Karogs: Vācija Vācija
Tautība vācietis
Militārais dienests
Dienesta pakāpe lieladmirālis (Großadmiral)
Dienesta laiks 1894-1943
Valsts Vācijas impērija, Veimāras republika, Trešais reihs
Struktūra Impēriskā Kara flote (Kaiserliche Marine), Vācijas Kara flote (Reichsmarine un Kriegsmarine)
Komandēja Vācijas Kara flote (Kriegsmarine)
Apbalvojumi Dzelzs krusta Bruņinieka krusts
Izglītība Ķīles universitāte

Erihs Johans Alberts Rēders (vācu: Erich Johann Albert Raeder, dzimis 1876. gada 24. aprīlī, miris 1960. gada 6. novembrī) bija vācu admirālis, Vācijas Kara flotes (Kriegsmarine) komadieris līdz 1943. gadam, kad viņu nomainīja Kārlis Dēnics. Pirmais lieladmirāļa titula īpašnieks kopš Alfreda fon Tirpica laikiem. Notiesāts mūža ieslodzījumā Nirnbergas prāvas laikā. 1955. gadā atbrīvots no apcietinājuma.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis 1876. gada 24. aprīlī Hamburgas pievārtē skolas direktora ģimenē. Veidoja strauju karjeru Vācijas impērijas kara flotē, kļūdams par virsnieku ķeizara Vilhelma II privātās jahtas Hohenzollern apkalpē. 1912. gadā kļuva par admirāļa Franča fon Hipera štāba priekšnieku. Pirmā pasaules kara laikā piedalījās karadarbībā, tai skaitā Dogersēkļa kaujā un Jitlandes kaujā. Pēc kara bija iesaitīts Kapa pučā, tāpēc pēc puča apspiešanas tika nosūtīts darbā uz Flotes arhīviem. Tomēr vēlāk veiksmīgi atkal kāpa par karjeras kāpnēm un 1922. gadā kļuva par kontradmirali, 1925. gadā - viceadmirāli, bet 1928. gadā - par admirāli un Kara flotes virspavēlnieku.

Otrā pasaules kara sākumā 1939. gadā bija pret plānoto iebrukumu Lielbritānijā. Pēc vairākām neveiksmēm karadarbībā 1943. gada maijā demisionēja, bet par Kara flotes komandieri tika iecelts zemūdens spēku komandieris Kārlis Dēnics. Kara beigās 1945. gadā E. Rēderu apcietināja Sarkanā armija un nosūtīja uz Maskavu. Tiesāts Nirnbergas prāvā, piespriesto mūža ieslodzījumu izcieta Špandavas cietumā Berlīnē. 1955. gadā veselības stāvokļa dēļ viņu atbrīvoja no ieslodzījuma.

Miris 1960. gada 6. novembrī Ķīlē.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]