Sociālistu revolucionāru partija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Sociālistu revolucionāru partijas priekšvēlēšanu plakāts 1917. gadā.

Sociālistu revolucionāru partija (krievu: Партия социалистов-революционеров; saīsināti eseri krievu: эсеры) bija radikāla politiskā partija Krievijas impērijā (1902—1917), Krievijas Republikā (1917) un vēlāk Krievijas PFSR (1917— 1923), kas izveidojās apvienojoties narodņiku pulciņiem.

Partija tika izveidota 1902. gada janvārī. Tā kā partijas sākotnējais kodols bija vairākas narodņiku grupas, tad ideoloģiski viņi bija narodņicisma mantinieki, lai arī liela ietekme uz partijas ideoloģiju atstāja arī Eduarda Bernšteina idejas. Viņi noliedza zemniecības un proletariāta šķiriskās atšķirības. Līdz pat 1917. gadam partija darbojās nelegāli, jo bija aizliegta. Cīņai pret patvaldību propagandēja individuālo teroru, respektīvi, teroristisku aktu veikšanu. Eseri piedalījās 1905. gada revolūcijā. 1906. gadā partijā notikās šķelšanās, kuras rezultātā izveidojās labais spārns, kas izveidoja "tautas sociālistu" partiju, un kreisais spārns, kas izveidoja maksimālistu savienību. Eseri ietilpa Otrajā internacionālē.

Pēc Februāra revolūcijas eseri kļuva par vienu no vadošajiem politiskajiem spēkiem. Pagaidu valdības vadītājs bija viens no Sociālistu revolucionāru partijas līderiem, Aleksandrs Kerenskis. Turklāt valdībā vairākus ministru posteņus ieņēma arī citi pazīstami eseri. 1917. gadā partija pieauga līdz apmēram miljonam biedru un bija vairākumā daudzās Krievijas pilsētās. Viņiem izdevās arī uzvarēt Krievijas Satversmes sapulces vēlēšanās. Decembrī izveidojās arī Kreiso eseru partija.

Pēc Oktobra revolūcijas eseri kopā ar lieliniekiem palika vienīgās legālās politiskās partijas, kuru rokās koncentrējās lielākā daļa varas. 1918. gada jūnijā lielinieki vērsās vispirms pret labējiem eseriem, kuri tika izslēgti no visām padomē un faktiski aizliegti, bet pēc tam jūlijā arī kreisie eseri tika izslēgti no politiskās dzīves. Labējie eseri pretojās šīm darbībām rīkojot dumpjus, terora aktus, tomēr atgūt varu viņiem vairs neizdevās. Laikā no 1921. līdz 1922. gadam eseri piedzīvoja lielu biedru atbirumu un sairumu, kas 1923. gadā noveda pie partijas kongresa, kurā tika nolemts likvidēt partiju.

Skat. arī Latvijas Revolucionāro sociālistu partija

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]