Pāriet uz saturu

Tukuma Ernesta Birznieka-Upīša 1. pamatskola

Vikipēdijas lapa
Tukuma Ernesta Birznieka-Upīša
1. pamatskola
Skats no Lielās ielas puses
Atrašanās vieta
Lielā iela 9, Tukums, Karogs: Latvija Latvija
Informācija
Skolas tips pamatskola
Dibināta 1806. gada 30. maijs
Direktors Līga Zaķe
Skolēnu skaits 412 (2022)
Mājaslapa

Tukuma Ernesta Birznieka-Upīša 1. pamatskola ir viena no pamatizglītības iestādēm Tukumā. Šobrīd skolā mācās vairāk nekā 400 bērnu gadā, tajā darbojas vairāki pulciņi. Skola sadraudzējas ar Bēkes skolu Šēselē (Scheeßel), Vācijā, mācoties vācu valodu, skolēni var piedalīties projektā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1806. gada 30. maijā dibināta Tukuma apriņķa zēnu skola (vācu: Tukkumsche Kreisschule für Knaben), kurai blakus darbojās arī zēnu elementārskola. Līdz Pirmā pasaules kara sākumam tika uzceltas vairākas jaunas mūra ēkas un skola ieguva krietni plašākas telpas, pirms kara sākuma šajās ēkās sāka darboties arī Tukuma augstākā tautskola. Kara laikā skolas ēkās neilgi tika izmitinātas Vācijas Impērijas karaspēka vienības, kas gan drīz vien nodeva telpas Tukuma vācu vidusskolai.

Pēc Pirmā pasaules kara skolā mācības atkal notika latviešu valodā. 1920. gados tika veikti vērienīgi būvniecības darbi Tukuma vidusskolas paplašināšanai. No 1926. gada blakus vidusskolai izveidojas arī Tukuma valsts komercskola (no 1935. gada Tukuma Zigfrīda Meierovica valsts komercskola). No 1928. gada Tukuma vidusskola pārtapa par Tukuma ģimnāziju un vēlāk par valsts ģimnāziju.

Pēc Otrā pasaules kara skola atkal kļuva par Tukuma vidusskolu, bet vēlāk par pamatskolu. 1961. gadā tā tika nosaukta rakstnieka Ernesta Birznieka-Upīša vārdā, kurš savulaik mācījies šai skolā.

2006. gada 28. oktobrī skola svinēja savu divsimtgadi, jubilejas pasākumos piedalījās Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.[1]

Ievērojami skolēni[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skolā mācījušies valodnieks Kārlis Mīlenbahs, gleznotāji Ansis Artums, Emīls Braunbergs, Artūrs Lapiņš un Kārlis Neilis, aktieri Žanis Katlaps un Jānis Zenne, rakstnieki Jānis Plaudis un Arvis Grods, dramaturgs Harijs Gulbis, dzejnieki Imants Ziedonis un Jānis Baltvilks, literāts Krišjānis Bērziņš, politiķis Zigfrīds Anna Meierovics, diplomāts un medicīnas zinātņu doktors Georgs Andrejevs, profesore Līna Birziņa, vēstures zinātņu habilitētais doktors Ojārs Niedre, lauksaimniecības zinātņu doktors Visvaldis Pirksts, akadēmiķis Eduards Liepiņš, lidotājs Romāns Lagzdiņš un citi pazīstami cilvēki.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]