Vasilijs Grosmans

Vikipēdijas lapa
Vasilijs Grosmans
Василий Семёнович Гроссман
Vasilija Grosmana piemiņas plāksne Doneckā
Vasilija Grosmana piemiņas plāksne Doneckā
Personīgā informācija
Dzimis 1905. gada 12. decembrī
Berdičeva, Krievijas Impērija
(tagad Karogs: Ukraina Ukraina)
Miris 1964. gada 14. septembrī (58 gadi)
Maskava, PSRS
(tagad Karogs: Krievija Krievija)
Tautība ebrejs
Literārā darbība
Nodarbošanās rakstnieks
Valoda krievu valoda
Rakstīšanas laiks 1934-1964
Temati PSRS vēsture, Otrais pasaules karš
Slavenākie darbi "Dzīve un liktenis" (Жизнь и судьба, 1959, publicēts 1980)
Augstskola Maskavas Universitāte

Vasilijs Grosmans (krievu: Василий Семёнович Гроссман; dzimis kā Josifs Grosmans (krievu: Ио́сиф Соломо́нович Гро́ссман) 1905. gada 12. decembrī, miris 1964. gada 14. septembrī) bija Ukrainas ebreju izcelsmes krievu rakstnieks. Pazīstamākais Grosmana darbs ir 1959. gadā uzrakstītais un 1980. gadā Rietumos publicētais romāns "Dzīve un liktenis".

Pēc izglītības ķīmijas inženieris. Strādāja Doneckas baseinā. 20. gadsimta trīsdesmitajos gados pievērsās raksniecībai. Otrā pasaules gada karos Sarkanās armijas avīzes "Krasnaja Zvezda" (Кра́сная звезда́) kara korespondents. Rakstījis no Maskavas, Staļingradas, Kurskas un Berlīnes. Viens no pirmajiem, kurš publicēja ziņas par nacistu nāves nometnēm. 1959. gadā pabeidza antistaļinisko romānu "Dzīve un liktenis". Manuskriptu konfiscēja VDK, bet PSKP galvenais ideologs Mihails Suslovs paziņoja Grosmanam, ka darbs varētu tikt publicēts pēc divsimt vai trīssimt gadiem.

Romāns Grosmana dzīves laikā tā arī netika publicēts. Tomēr viens romāna manuskripts bija saglabājies pie Grosmana drauga. Ar Andreja Saharova un Vladimira Voinoviča palīdzību tas tika nogādāts Rietumos, kur publicēts 1980. gadā Šveicē. PSRS tas tika publicēts 1988. gadā, pārbūves laikā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]