Virdžils Grisoms

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Virdžils Grisoms
Virgil Ivan "Gus" Grissom
Virdžils Grisoms
Personīgā informācija
Dzimis 1926. gada 3. aprīlī
Mičela, Indiāna, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Miris 1967. gada 27. janvārī (40 gadi)
Kanaveralas zemesrags, Florida, Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Pilsonība Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Vecāki Deniss Grisoms
Sesīlija Kinga Grisoma
Brāļi 2
Māsas 2
Dzīvesbiedre Betija Mūra (Betty Moore)
Bērni Skots Grisoms, Braiens Grisoms
Kosmonauta informācija
NASA astronauts
Kosmosā pavadītais laiks 5 h 7 min
Iesaukums 1959.
Misija(s) 1. Mercury-Redstone 4
2. Gemini 3
3. Apollo 1
Kosmosa kuģi Freedom 7, Gemini 3, Apollo 1
Militārais dienests
Dienesta pakāpe Pulkvežleitnants
Dienesta laiks 1944.—1945., 1950.—1967.
Valsts Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Struktūra ASV Armija, Gaisa spēki
Nodarbošanās lidotājs
Kaujas darbība Otrais pasaules karš, Korejas karš
Izglītība vairākas pilotu skolas, US Air force Institute of Technology
Inženiera darbība
Nozare mehāniskā inženierija
Izglītība Purdue University

Virdžils Aivens "Gass" Grisoms (Virgil Ivan "Gus" Grissom; dzimis 1926. gada 3. aprīlī, miris 1967. gada 27. janvārī) bija ASV astronauts.

Otrā pasaules kara laikā Grisoms pēc vidusskolas pabeigšanas iestājās ASV Armijā 1944. gadā kā aviācijas kadets. Pēc pamatapmācības viņš tika nozīmēts kā lietvedis Brooks Field bāzē Teksasā. Pēc kara beigām no armijas viņš atvaļinājās 1945. gada septembrī.

Pēc kara viņš strādāja par namdari. 1946. gadā iestājās Purdue University. 1950. gadā ieguva bakalaura grādu mehāniskajā inženierijā.

Pēc universitāte beigšanas Grisoms iestājās nupat izveidotajos Gaisa spēkos. Viņš izgāja gaisa kadetu pamatkursu Rendolfa Gaisa spēku bāzē. Izvēršoties Korejas karam, 1951. gada februārī Grisoms tika nosūtīts uz kara zonu. Viņš lidoja ar F-86 Sabre iznīcinātāju, veicot 100 izlidojumus kā vadošo iznīcinātāju piesedzējs.

1952. gadā Grisoms atgriezās ASV. Viņš darbojās kā jauno pilotu instruktors Braiena bāzē Tesksasā. 1955. gadā viņš iestājās US Air force Institute of Technology, kur pēc gada ieguva aeromehānikas bakalaura grādu. 1956. gadā Grisoms iestājās izmēģinātājpilotu skolā Edvardsa Gaisa spēku bāzē.

1959. gadā Grisoms pieteicās pirmajai pilotējamajai kosmisko lidojumu programmai. Pēc fizisko un psiholoģisko pārbaužu sērijas viņš iekļuva septiņu Mercury astronautu grupā.

Grisoms pie Liberty Bell 7 kapsulas

1961. gadā Grisoms tika izvēlēts otrajam suborbitālajam lidojumam Mercury-Redstone 4. 1961. gada 21. jūlijā viņš ar kosmosa kuģi Liberty Bell 7 veica nepilnu 16 minūšu lidojumu, kas bija analoģisks Alana Šeparda lidojumam MR-3. Pēc nolaišanās okeānā negaidīti atsprāga lūka un ūdens sāka ieplūst kapsulā. Grisomam izdevās izkļūt ārā, kur viņu savāca helikopters. Liberty Bell 7 neizdevās izglābt, un tas nogrima 5 km dziļumā.

Šepards bija nozīmēts par jaunā kosmosa kuģa Gemini 3 komandpilotu, bet viņam 1964. gada sākumā tika diagnosticēta Menjēra slimība, tādēļ Grisomu nozīmēja Šeparda vietā. Gemini 3 startēja 1965. gada 23. martā, veicot 3 apriņķojumus ap Zemi.

Apollo 1 komanda: Grisoms, Vaits un Čafijs

Gass Grisoms bija Gemini 6A komandpilota Voltera Širras dublieris. Pēc tam viņš Apollo programmas ietvaros tika nozīmēts par AS-204 misijas komandieri. 1967. gada 27. janvārī Virdžils Grisoms kopā ar Edvardu Vaitu un Rodžeru Čafiju starta laukumā Apollo 1 kapsulā veica treniņus pirms gaidāmā lidojuma, bet negaidīti izcēlās ugunsgrēks. Kabīnes 100 % skābekļa atmosfērā uguns izplatījās tik ātri, ka lūku nepaspēja atvērt laicīgi, un visi kosmonauti gāja bojā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]