Vironia

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Vironia
VapVironia.jpg
Pamatinformācija
Dibināšana 1900
Rīga
Krāsas violets-melns-balts
Devīze Ühisus, kindlus, ausus
Konventa dzīvoklis Bruņinieku iela 22-12 Rīga (1909).
Tērbatas iela 55a-12 Rīga (1912).
Lai 30 Tērbatā (1921-40, no 1992)
Uus 28 Tallina (no 2007)

Vironia ir Rīgā dibināta igauņu studentu korporācija. Tās devīze ir:Uhisus, kindlus, ausus (igauņu: vienība, izturība, godīgums). Tās nosaukums, tulkojumā no latīņu valodas, nozīmē: Viruzeme. Organizācija šobrīd darbojas Tartu un Tallinā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Korporācijas organizēšana aizsākās jau 19.gs. beigās, kad Rīgas politehniskā institūta igauņu tautības studentiem radās doma par kādas ciešākas apvienības radīšanu. 1897. gadā tiek ievēlētas pirmās amatpersonas. 1900. gadā uzņemta Rīgas šaržēto konventā un līdz ar to arī šis gads tiek uzskatīts par korporācijas oficiālo dibināšanas datumu.[1] 1915. gadā piedalās Igaunijas korporāciju apvienības (EKL- Eesti Korporatsionide Liit) dibināšanā. Tā paša gada rudenī kopā ar RPI evakuējas uz Maskavu kur turpina darbību. Līdz Pirmajam pasaules karam korporācija noslēdza draudzības līgumus (karteļus) ar latviešu studentu korporācijām Seloniju un Talaviju, kā arī ar krievu Fraternitas Arcticu. 1933. gadā tāds pats līgums tiek noslēgts ar poļu Veletia.

1918. gada rudenī korporācija nesekmīgi mēģina atjaunot darbību Rīgā, pie vācu okupācijas iestāžu izveidotās Baltijas Tehniskās augstskolas. Tā paša gada novembrī visa darbība Rīgā tiek pārtraukta un konventa locekļi devās uz Igauniju, lai piedalītos Neatkarības karā. No 1920. gada rudens Vironia darbojas Tērbatā. 1936. gadā pēc Tallinas Tehniskās augstskolas dibināšanas, tiek izveidota arī korporācijas filiāle Tallinā. 1940. gadā pēc Igaunijas okupācijas, korporācija tiek slēgta. Darbība netiek atjaunota arī vācu okupācijas gados, lai gan viroņi turpina pulcēties neoficiāli.[1]

Korporācija atjauno savu darbību 1945. gadā, bēgļu nometnēs Vācijā un Zviedrijā. Trimdas gados darbojās Vironias kopas Lielbritānijā, Kanādā, ASV un Austrālijā. Globālais prezidijs atradās Toronto, Kanādā. 1989. gada februārī atjauno savu darbību Tallinā. Tā paša gada septembrī arī Tērbatā. 2009. gadā globālais prezidijs joprojām atradās Toronto.

Biedri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Korporācija uzņem igauņu tautības studentus. Igaunijas Neatkarības karā krituši 6 viroņi. 30 par varonību, apbalvoti ar Igaunijas Brīvības krustu. Otrā pasaules kara beigās bēgļu gaitās uz rietumiem dodas 190 viroņi. 2009. gadā korporācijas rindās visā pasaulē bija 530 biedri. Pazīstamākie biedri: ģenerālis Gustavs Jonsons, Tērbatas universitātes rektors Hugo Rihards Kaho, Valsts prezidents Juhans Kuks, arhitekts Edgars Johaness Kūsiks.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 V.Ščerbinskis, Uzticīgi Draugam, Rīga, 2010.