Vislatvijas vecāku sapulce

Vikipēdijas lapa

Vislatvijas vecāku sapulce bija Latvijā organizēta akcija ar mērķi izteikt protestu pret izglītības krievu valodā samazināšanu Latvijas skolu reformas gaitā. To organizēja Krievu skolu aizstāvības štābs, Latvijas Krievu savienība (LKS), cilvēktiesību aizstāvji un Vecāku kopiena.[1]

2018. gada sapulce[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmā sapulce notika 2018. gada 31. martā viesnīcas "Latvija" konferenču zālē. Tajā uzstājās gan politiķi, gan sabiedriskie darbinieki, gan arī vecāki, kas neatbalstīja toreizējā izglītības ministra Kārļa Šadurska veikto skolu reformu politiku, kas paredzēja, ka izglītība krievu valodā tiks ierobežota, lai dotu priekšroku valsts valodai. Sapulces dalībnieki lūdza Valsts prezidentam Raimondam Vējonim neatbalstīt šo likumu, kā arī vērsās pie latviešu vecākiem, prasot iestāties par krievu skolām. Žurnālists Viktors Avotiņš paziņoja, ka šī reforma ir politisks lēmums, kas tikai palielinās spriedzi sabiedrībā.[2]

2018. gada 18. aprīlī Drošības policija (DP) pret tās organizatoriem ierosināja kriminālprocesu apsūdzībā "noziegumā pret valsti", kā arī sakarā citu noziedzīgu (pēc DP viedokļa) nodarījumu pazīmēm. Tika novērtētas arī iespējamas prettiesiskās darbības 1. maijā notikušajā protesta gājienā, kuru organizēja LKS pārstāvji.[3] 2018. gada aprīļa beigās par iespējāmām pret Latvijas valsti vērstām darbībām Drošības policija aizturēja aktīvistu Aleksandru Gapoņenko,[4] savukārt maija sākumā aizturēja Vladimiru Lindermanu.[5] 2018. gada 11. maijā DP nopratināja Latvijas Krievu savienības līderi Tatjanu Ždanoku.[6] Lindermanu atbrīvoja 21. maijā,[7] bet Gapoņenko — 23. augustā.[8]

2020. gadā kriminālprocesu pret V. Lindermanu[9] un vairākiem citiem[10] sapulces dalībniekiem izbeidza noziedzīga nodarījuma neesamības dēļ.

2019. gada sapulce[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Otrā Vispārējā vecāku sapulce (krievu: Всеобщее родительское собрание) notika viesnīcā "Latvija tieši pēc gada, 2019. gada 31. martā. Tajā tika runāts par skolēnu izglītības kvalitāti un "kompetenču pieejas" problēmām un trūkumiem.[11] Šis akcijas mērķis bija izstrādāt prasības Izglītības ministram, akcentējot uzmanību uz neprecizitātēm skolēnu mācību grāmatās.

Sapulcē piedalījās bijušais eiroparlamentārietis Miroslavs Mitrofanovs. Viņš uzsvera, ka "Latvijas skolu reformas pamatā ir izglītības sistēmas iznīcināšana parastajās skolās, piebildot, ka ģimnāzijās joprojām būs klasiskā izglītība, kas jau no skolas sāks dalīt pirmās un otrās šķiras cilvēkos." Tāpāt kā gadu iepriekš uzstājās vecāki, kas neatbalstīja reformu. Klāt bija arī pirms gada aizturētais aktīvists Aleksandrs Gapoņenko un politiķi Vladimirs Buzajevs, Miroslavs Mitrofanovs un Tatjana Ždanoka, kas uzklausīja klātesošos. Pēc Ždanokas novērojumiem, sapulcē nebija neviena skolotāja vai skolas direktora. Viņa uzskata ka šo profesiju pārstāvji tika iebiedēti.[12]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. Lindermans aizturēts saistībā ar runu 'Vislatvijas vecāku sapulcē'
 2. Mēs līdz beigām stāvēsim par krievu skolām: Vislatvijas vecāku sapulces rezultāti[novecojusi saite]
 3. Sāk kriminālprocesu par Ždanokas partijas sapulci pret mācībām latviešu valodā
 4. Drošības policija par iespējamām pret Latviju vērstām darbībām aiztur Gapoņenko
 5. «Aizturēts prokrieviskais aktīvists Lindermans». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 6. decembrī. Skatīts: 2019. gada 6. decembrī.
 6. Drošības policija divas stundas pratināja "Latvijas krievu savienības" līderi[novecojusi saite]
 7. «Apelācijas instances tiesa Lindermanu atbrīvo no apcietinājuma». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 7. decembrī. Skatīts: 2019. gada 7. decembrī.
 8. «Prokremliskais aktīvists Gapoņenko tiek atbrīvots no apcietinājuma». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 7. decembrī. Skatīts: 2019. gada 7. decembrī.
 9. Не разжигал. Служба госбезопасности закрыла дело в отношении Линдермана[novecojusi saite](krieviski)
 10. "Шито белыми нитками": дело защитников русских школ закрыто Arhivēts 2020. gada 16. aprīlī, Wayback Machine vietnē.(krieviski)
 11. «Всеобщее родительское собрание». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 17. aprīlī. Skatīts: 2019. gada 6. decembrī.
 12. Krievu dzimtā, latviešu — otrā: Latvijai laiks labot kļūdas[novecojusi saite]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]