Rīgas Svētā Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīca

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Rīgas Svētā Aleksandra Ņevska pareizticīgo baznīcas ēkas centrālā ieeja no Brīvības ielas

Rīgas Svētā labticīgā lielkņaza Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīca (krievu: Храм святого благоверного великого князя Александра Невского; arī Svētā Aleksandra Ņevska pareizticīgo baznīca) ir Latvijas Pareizticīgās Baznīcas dievnams Brīvības ielā 56, Rīgā. Dievnamā izvietota unikāla svētbilžu kolekcija.

Arhitektūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Klasicisma stilā ieturētās ēkas arhitekts bija Kristiāns Breitkreics (Christian Friedrich Breitkreutz), tās veidolam ir līdzība ar 1794. gadā uzbūvētās Katlakalna baznīcas arhitektūru.

Ēka ir no koka, apmesta un krāsota. Kupolu balsta 12 kolonnas. Tā kā altārim, saskaņā ar Pareizticīgās Baznīcas dievnamu kanoniem, jāatrodas austrumos, Rīgas ielu izvietojums ir tāds, ka ienākot ēkā apmeklētājs ienāk nevis centrālajā jomā, bet kreisajā spārnā. Latvijas PSR laikā ēka tika iereģistrēta valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā 19. gadsimta pirmās ceturtdaļas klasicisma paraugs.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rīgas Svētā Aleksandra Ņevska pareizticīgo baznīcas ēka, skats no Lāčplēša ielas

To sāka būvēt 1820. gadā, pēc Rīgas tirgotāju Pāvela Gračova (Павел Грачев), Mihaila Berdova (Михаил Бердов) un Miheja Popjaģina (Михей Попадьин) ierosmes un par viņu līdzekļiem (godinot mecenātus, tika uzgleznota ikona ar svēto erceņģeli Mihailu, svēto mocekli Pāvilu un pravieti Miheju, kura arī šobrīd atrodas baznīcas kreisajā spārnā). Nosaukta svētā kņaza Aleksandra Ņevska vārdā (kr. во имя Святого Благоверного Великого Князя Александра Невского).

1845. gadā otrajā stāvā izveidoja piebūvi (kr. придел Сретения Господня) kristību un svētdienas skolas vajadzībām. 1863. gadā uzbūvēts atsevišķs mūra zvanu tornis (smagākais zvans svēra 2 tonnas, taču, sākoties 1. Pasaules karam, zvanus evakuēja un tā tie arī pazuda). 1995. gadā ēka tika vainagota ar jauniem apzeltītiem krustiem. Kopš 1973. gada dievnamu vada metropolītijas protohierejs Pjotrs Smikovskis (Петр Смыковский).

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Koordinātas: 56°57′21″N 24°7′17″E / 56.95583°N 24.12139°E / 56.95583; 24.12139