Ģilde

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Ģilde (vācu: Gilde) bija viduslaikos radusies pilsētas iedzīvotāju profesionālā apvienība Eiropā.

Līdz 1917. gadam ģilde bija arī tirgotāju kārtas apvienība Krievijas impērijā, saskaņā ar kuru visi tirgotāji tika iedalīti trijās ģildēs pēc kapitāla lieluma.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ģildes Rietumeiropā radās 6. gadsimta sākumā. Tajās apvienojās pilsētu iedzīvotāji "ar mērķi nodrošināt tās locekļu savstarpējo aizsardzību un palīdzību, religisko un sabiedrisko darbību, kā arī profesionālo un ekonomisko sadarbību"[1]. Tā bija brīvprātīga apvienība, kuras locekļi nodeva zvērestu. Sociālās un ekonomiskās izmaiņas 11. un 12. gadsimtā noveda pie tā, ka izveidojās tīri profesionālās apvienības — tirgotāju ģildes un amatnieku cunftes.

Ģildes Rīgā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rīgā ģildes sāka dibināt pēc 1221. gada. Sākumā ģildē bija apvienoti visi naminieki bez profesiju izšķirības.

Rīgas Mazās ģildes ēka mūsdienās

Kad 1282. gadā Rīga iestājās Hanzas savienībā, kas ietekmēja tirdzniecību visā Baltijas jūras piekrastē, tika nodibināta Svētā Gara ģilde, kurā no sākuma uzņēma gan tirgotājus, gan amatniekus. Taču pamazām Svētā Gara ģildē izveidojās divi grupējumi, kurus mēdz arī saukt par "Divām Istabām". Tās bija Minsteres un Zēstes istabas. Vēlāk šie grupējumi sadalījās pēc ekonomiskām un sociālām interesēm: Lielajā ģildē - vācu tirgotāji, Mazajā ģildē - vācu amatnieki.

1354. gadā Minsteres istabā apvienotie tirgotāji ieguva sev organizācijas statūtus, sauktus arī par šrāgām, šo gadu arī mēdz uzskatīt par Lielās ģildes dibināšanas gadu.

Ģildes līdz pat 19. gadsimta vidum pārvaldīja Rīgas tirdzniecību un amatniecību, aizstāvēja pilsētas vācu iedzīvotāju intereses, arī vadīja naminieku opozīciju pret pilsētas patriciātu "Kalendāra nemieru" laikā.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Stradal H. Art. "Gilde" // Handwürterbuch zur deutschen Rechtsgeschichte / Berlin, 1971. Bd. 1. Sp. 1688.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]