Agris Jēkabsons

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Agris Jēkabsons
Agris Jēkabsons
Personīgā informācija
Dzimis 1983. gada 23. oktobrī (36 gadi)
Valsts karogs: Padomju Savienība Saldus, Latvijas PSR, PSRS (tagad Karogs: Latvija Latvija)
Dzīves vieta Rūnaiši
Tautība latvietis
Brāļi Edgars Jēkabsons
Māsas Aiga Jēkabsone, Arta Brice
Dzīvesbiedre Anna Jēkabsone 2015—pašlaik
Literārā darbība
Pseidonīms Fakingsons
Nodarbošanās Rakstnieks
Valoda latviešu
Rakstīšanas laiks 2007—pašlaik
Žanri Dirty realism, Memuāri, ceļojumi

Agris Jēkabsons (dzimis 1983. gada 23. oktobrī), zināms arī kā Agris Fakingsons un Nils Diks, ir latviešu rakstnieks, grāmatu blogeris un tekstu autors, grupas "The Dogs" līderis. Dzīvo un strādā Skrundas novadā, Rūnaišos.

Radošā biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1997—2006: pirmie mūzikas ieraksti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vācu repa ietekmē 1997. gada decembrī A. Jēkabsons sāk rakstīt dziesmu tekstus. Tobrīd pašmāju mūzikā vēl nav tādu mākslinieku, no kuriem ietekmēties, tāpēc teksti top vācu valodā. Kopā ar brāli un kaimiņiem tiek dibinātas dažāda stila, īslaicīgi eksistējošas grupas. 1999. gada vasarā tiek dibināta grupa The Dogs, kuras sākotnējā sastāvā ir trīs dalībnieki, bet vēlāk — divi. The Dogs pirmsākumos tiek izpildītas pārveidotas latviešu pop-roka grupas Prāta Vētras albuma "Veronika" dziesmas, bet vēlāk kasetēs tiek ierakstītas arī pašu sacerētās. Tas ir laiks, kad teksti top jau latviešu valodā.

Ap 2000. gadu A. Jēkabsons arī repa tekstus raksta dzimtajā valodā. 2001. gada 13. jūlijā klajā nāk S'T'A albums "Manas pilsētas skati", kurš spēcīgi ietekmē ne vienu vien hiphopam pietuvinātu personu. Viss, kas Jēkabsonam tobrīd pietrūkst — mūzika, uz kuras sarakstītos tekstus ieskaitīt. 2003. gadā A. Jēkabsons sāka mācīties Rīgā, kur satiek radošos domubiedrus, ar kuriem kopā ieraksta vairākas demo dziesmas. Tiek dibināta apvienība PSC, kuras sastāvā ir A. Jēkabsons, Skutelis, KasPis un Intars. Apvienība uz skatuves pirmo reizi kāpj 2005. gada 22. oktobrī Rīgas Amatniecības vidusskolā (RAV), kur bez PSC uzstājās arī R-viss, Ritmiskās Runas (Juris, Kaspars, KjP), Runu Zāle (WieStuRz, Bū-š, Kaņepe, Rolexus, Reinšteins, Georgs), DJ Oļegs un citi. Seko uzstāšanās klubā Depo un Hamlets. Paralēli tam tiek gatavots solo albums, kas dažādu nelabvēlīgu iemeslu dēļ dienasgaismu tā arī neierauga.

2006. gadā A. Jēkabsons ieraksta The Dogs pirmo oficiālo dziesmu ar nosaukumu "Par ko tu dusmojies?".

2006—2010: īsfilmu periods[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc 2006. gada mūzika paliek otrā plānā. Turpmāk daudz aktīvāk tiek strādāts pie īsfilmu veidošanas, kas galvenokārt ir parodijas par jau eksistējošām filmām. Vēlāk, kad citi iesaistītie pārceļas uz dzīvi Vācijā, šī nodarbe kļūst par viena cilvēka hobiju. Bez īsfilmām A. Jēkabsons filmējis arī vairākus grupas Bērnības Milicija un Baložu Pilni Pagalmi koncertus. Tai pat laikā A. Jēkabsons aizvien nopietnāk pievēršas tieši literatūrai, jo dienasgrāmatas raksta jau kopš 2000. gada.

2010—2017: rakstīšanas process[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2010. gada pavasarī A. Jēkabsons uzraksta savu pirmo stāstu, kuru publicē Orb.lv, kas bija SIA "TV NET" piederošs sociālais tīkls. Tolaik paši labākie un lasītākie raksti tiek pārpublicēti Tvnet.lv un starp tiem nereti atrodas arī A. Jēkabsona dokumentālie stāsti. Turpmāk regulāri tiek publicēti jauni raksti, kuros A. Jēkabsons atklāti un bez aizsega raksta par savā dzīvē notiekošo. Lasītāji A. Jēkabsona rakstītajā nereti saskata visdažādāko literatūras klasiķu ietekmes, kas jauno autoru pamudina pievērsties grāmatu lasīšanai, lai atklātu, ko rakstījuši lasītāju minētie autori. 2012. gada augustā Orb.lv tiek slēgts[1], taču rakstīt A. Jēkabsons nepārtrauc un 2014. gadā ierobežotā tirāžā grāmatā izdodot savus agrāk publicētus un pavisam jaunus stāstus.

2016. gada pavasarī dienasgaismu ierauga A. Jēkabsona grāmata "Slimas vasaras epizodes", kas arīdzan ir autorizdevums. Paralēli tiek strādāts pie vairākiem agrāk iesāktiem manuskriptiem, tostarp divām grāmatām par Latvijas un Igaunijas apceļošanu uz velosipēda. Gada nogalē A. Jēkabsons piesakās Latvijas Rakstnieku savienības un Literārās izglītības un jaunrades atbalsta centra rīkotajā un LR Kultūras ministrijas atbalstītajā Jauno un iesācēju autoru literāro darbu konkursā[2].

Kopš 2017. gada[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2017. gada 13. janvārī tiek paziņoti 69. Jauno un iesācēju autoru semināra rezultāti[3]. A. Jēkabsona darbs ir starp žūrijas izraudzītajiem un jau 23. janvārī tas tiek publiski apspriests. A. Jēkabsona recenzenti ir Svens Kuzmins, Ieva Melgalve un Nora Ikstena, kura gan savas prombūtnes sakarā uz semināru neierodas, taču vēlāk izsaka savu viedokli e-pasta sarakstē. Martā pie Ronalda Brieža un Ingas Žoludes sākas prozas meistardarbnīcas. Decembrī A. Jēkabsons piedalās festivāla Prozas lasījumi jauno autoru lasījumos, kam seko Literārās Akadēmijas absolvēšana.

2018. gada februārī A. Jēkabsons saņem Literārās Akadēmijas prozas meistardarbnīcas diplomu. Decembrī pēc Prozas lasījumiem Satori publicē A. Jēkabsona festivāla kopsavilkuma rakstu.[4]

2019. gada februārī Latvijas Rakstnieku savienības laikrakstā "konTEKSTS" tiek publicēts A. Jēkabsona pirmais stāsts drukātajos medijos.[5] Pēcāk sadarbība ar laikrakstu turpinās, rakstot galvenokārt grāmatu recenzijas.

Bibliogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • Visi pasaules labie un es. Rīga: anj.books, 2014.
 • Visi pasaules labie un es II. (pieejama tikai kā e-grāmata) Rīga: anj.books, 2014.
 • Slimas vasaras epizodes. Rīga: anj.books, 2016.

Īsfilmas un mūzikas video[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • Magnetofons (2004)
 • The Dogs — Par ko tu dusmojies? (2006)
 • Naži (2009)
 • Stabs (2009)
 • Pilskalns (2010)
 • Kā es nogalināju savu brāli (2011)
 • Winter.Still. (2011)
 • Meža Gari (2011)
 • Santa agtiezies II (2011)
 • Tea party (2012)
 • Winter.Still II (2013)

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]