Pāriet uz saturu

Andromeda (zvaigznājs)

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par zvaigznāju. Par citām jēdziena Andromeda nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Andromeda
Andromeda
Zvaigznāja karte ar tā robežām
Saīsinājums (latīniski): And
Nosaukums (latīniski) Andromeda
Rektascensija: 1 h
Deklinācija: +40°
Zvaigznāja platība: 722 kv. grādi. (19. vieta)
Galvenās zvaigznes: 4, 18
Zvaigznes ar eksoplanētām: 10
Spožas zvaigznes: 3
Tuvās zvaigznes: 5
Spožākā zvaigzne: Sirrahs (2,1m)
Tuvākā zvaigzne: Ross 248 (10.32 ly)
Mesjē kataloga objekti: 3
Meteoru plūsmas: Andromedīdas
Robežzvaigznāji Persejs
Kasiopeja
Ķirzaka
Pegazs
Zivis
Trīsstūris
Redzams Latvijā rudenī
Redzams platuma grādos no +90° līdz −40°

Andromedas zvaigznājs savu nosaukumu guvis no grieķu mitoloģijā minētās princeses Andromedas (grieķu: Ανδρομέδη — cilvēku aizstāve). Šajā zvaigznājā atrodas Andromedas galaktika (M31). Spožākā Andromedas zvaigzne ir Sirrahs (arī tiek saukts par Alferacu), abi vārdi cēlušies no oriģinālā arābu vārda سرة الفرس (şirrat al-faras) — "zirga naba".

Andromedas spožākās zvaigznes veido gandrīz taisnu līniju. To pagarinot pa labi, nonākam pie Pegaza zvaigznāja četrstūra spožākās zvaigznes Pegaza jeb Šeata.

Andromedas miglājs bija pazīstams jau sen, bet tikai 1924. gadā amerikāņu astronoma Edvina Habla uzņemtajās fotogrāfijās izdevās pārliecināties, ka tā ir tāla zvaigžņu sistēma, kurā ir vismaz 150 miljardi zvaigžņu.

Mitoloģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rudenī redzamos zvaigznājus Cefeju, Kasiopeju, Andromedu, Vali, Perseju un Pegazu saista pazīstama sengrieķu teika.

Etiopejas valdnieka Cefeja sieva Kasiopeja iedomājās sevi esam skaistāku par jūras valdnieka meitām. Kad reiz tā par to palielījās, jūras valdnieks Poseidons uzsūtīja valstij briesmīgu jūras nezvēru. Lai glābtu valsti, vajadzēja ziedot abu valdnieku skaisto meitu Andromedu. Jaunavu piekala pie klints jūras krastā. Jūra sakūlās putās, un iznira jūras briesmonis Valis, gatavs aprīt Andromedu. Pēkšņi uz spārnotā zirga Pegaza parādījās varonis Persejs. Viņš uzsāka cīņu ar Vali. Cīņa bija ilga un grūta. Persejam rokā bija jau iepriekš uzvarētās gorgonas Medūzas čūskām apvītā galva. Kad Valim parādīja šo galvu, tas no drausmīgā Medūzas skatiena sastinga un pārvērtās akmenī. Persejs atbrīvoja Andromedu no važām un aizveda atpakaļ pie vecākiem. Tika svinētas Perseja un Andromedas kāzas.

Apzīmējums Attālums ly Nosaukums
α 136 Sirrahs
β 76 Mirahs
γ 650 Alamaks

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]