Jānis Larri

Vikipēdijas lapa
Jānis Larri
Ян Ларри
Arestētā J. Larri fotogrāfija
Arestētā J. Larri fotogrāfija
Personīgā informācija
Dzimis 1900. gada 15. februārī
Rīga, Vidzemes guberņa, Krievijas Impērija
Miris 1977. gada 18. martā (77 gadi)
Ļeņingrada, Krievija, PSRS
Tautība latvietis
Literārā darbība
Nodarbošanās rakstnieks
Valoda krievu
Rakstīšanas laiks 1926-1977
Žanri bērnu literatūra
fantastika
Augstskola Ļeņingradas Valsts universitāte

Jānis Larri (dzimis 1900. gada 15. februārī [v.s. 2. februārī] Rīgā, Vidzemes guberņā, miris 1977. gada 18. martā Ļeņingradā) bija latviešu izcelsmes padomju bērnu rakstnieks, galvenokārt rakstot zinātniskās fantastikas darbus.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jānis Larri dzimis Rīgā 1900. gada 15. februārī, 9 gadu vecumā kļuvis par bāreni, pēc tam klaiņojis, strādājis krogā, par pulksteņmeistara mācekli. Pirmā pasaules kara laikā tika iesaukts cara armijā, pēc Oktobra revolūcijas pārgāja padomju varas pusē, pilsoņu karā cīnījās Sarkanajā armijā.

Pēc demobilizācijas strādāja laikrakstos Harkivā, Ļeņingradā, Novgorodā. Beidzis Ļeņingradas Valsts universitātes Bioloģijas fakultāti, pēcdiploma studijas Vissavienības Zivsaimniecības pētniecības institūtā. Bijis zivju fabrikas direktors.

Pirmie Jāņa Larri darbi sāka parādīties 20. gadsimta 20. gados, bet zinātniskā fantastika — 30. gadu sākumā. Debija šajā jomā bija neveiksmīgais stāsts "Окно в будущее" (1930). Tomēr vēlāk panākumus guva viņa utopiskais romāns "Страна счастливых" (1931), kurā autors atspoguļoja savu viedokli par komunisma tuvāko nākotni. Romāna pasaulē totalitārismam un meliem nav vietas, sākas kosmosa apgūšana, bet utopiju apdraud globāla enerģētikas krīze. Darbs pirmoreiz tika izdots vairākas desmitgades pēc sarakstīšanas.

Jānis Larri ir pazīstams ar grāmatu bērniem "Karika un Vaļas neparastie piedzīvojumi" (1937), kuru sarakstīt pasūtīja Samuels Maršaks, lai jaunākās paaudzes vidū izplatītu zināšanas par entomoloģiju un rosinātu interesi par šo zinātni. Šajā fantastiskajā stāstā, kas guva milzīgus panākumus un tika vairākkārt izdots, brālis un māsa Kariks un Vaļa, iedzerot profesora — entomologa Ivana Jenotova izgudroto "pamazināšanas eliksīru", kļūst mazmazītiņi. Nonākuši "zāles džungļos", viņi profesora pavadībā ceļo pa kukaiņu pasauli, iepazīstot šīs pasaules apbrīnojamos noslēpumus. 1987. gadā, balstoties uz šo stāstu, tika uzņemta bērnu filma ar tādu pašu nosaukumu. Larri ir arī sarakstījis grāmatu bērniem "Загадка простой воды" (1939).

1940. gadā Larri sāka rakstīt satīrisku romānu "Небесный гость", kurā viņš attēloja Zemes iedzīvotāju pasaules kārtību no citplanētiešu viedokļa, un rakstītās nodaļas nosūtīja Staļinam. 1941. gada aprīlī pēc septītās nodaļas nosūtīšanas viņš tika arestēts. 1941. gada 5. jūlijā Ļeņingradas pilsētas tiesas Krimināllietu kolēģija notiesāja Jāni Larri ar brīvības atņemšanu uz desmit gadiem.

Reabilitēts 1956. gadā. Pēc soda izciešanas J. Larri sarakstījis vēl vairākus stāstus gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Miris 1977. gadā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]