Pāriet uz saturu

Kvarca rezonators

Vikipēdijas lapa
Kvarca rezonatora apzīmējums shēmās

Kvarca rezonators ir ierīce, kas paredzēta precīzas un noturīgas frekvences maiņstrāvas stabilizēšanai. Iekārtu, kurā frekvences stabilizēšanai tiek izmantots kvarca rezonators, sauc par kvarca ģeneratoru. Kvarca rezonatoru elektroniķu žargonā bieži dēvē vienkārši par kvarcu. Dažādi kvarca rezonatori spēj darboties frekvencēs no dažiem kHz līdz simtiem MHz.

Uzbūve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kvarca rezonators sastāv no precīzi noslīpēta kvarca kristāla, kas ievietots stikla, metāliskā vai plastmasas aizsargapvalkā (no tā var arī būt izsūknēts gaiss) un kam pievienoti izvadi. Precīzijas kvarca ģeneratoros izmantojamie rezonatori tiek ievietoti termostatā. Dažreiz kā termostata korpusu izmanto Djuāra trauku.

Darbības princips[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kvarca rezonatora darbība pamatojas uz kvarca kristāla pjezoelektriskajām īpašībām. Pieliekot kvarca plāksnītei spriegumu, tas izsauc plāksnītes deformāciju. Savukārt deformācija rada lādiņu parādīšanos uz plāksnītes virsmām (pjezoelektriskais efekts). Rezultātā plāksnītes mehāniskās svārstības izraisa elektriskā lādiņa svārstības un otrādi. Šīm svārstībām ir noteikta pašfrekvence (sk. svārstību kontūrs).

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]