Melngalvju nams

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Rīgas Melngalvju nams.
Rīgas Melngalvju nams pēc sagraušanas 1941. gadā.

Rīgas Melngalvju nams (vācu: Das Schwarzhäupterhaus) - sākotnēji XIV gadsimta arhitektūras piemineklis, atrodas Vecrīgā pie Rātslaukuma. Celtne vairākkārt pārbūvēta, bet Otrā pasaules kara laikā sagrauta. Mūsdienās Melngalvju nams ir uzcelts no jauna.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nams pirmo reizi rakstu avotos minēts 1334. gadā, kad pēc Livonijas pilsoņu kara Rīgas pilsētu bija ieņēmis Livonijas ordenis (1330—1353). Kopš 15.gs. tas pazīstams kā dzīru nams pie pilsētas tirgus laukuma, pazīstams arī kā "Jaunais nams" un "Karaļa Artura sēta" (tāpat kā Artura sēta Dancigā). Vispirms to īrēja Lielās ģildes tirgotāji, bet 1713. gadā to savā īpašumā iegādājās 1416. gadā dibinātā Rīgas Melngalvju brālība. Melngalvju brālības locekļi bija jaunie un neprecētie ārzemju tirgoņi, kas nebija kļuvuši par namniekiem, toties aktīvi piedalījās saviesīgajā dzīvē. Lielākās nama pārbūves notikušas 1580., 1619.-1625. un 1886. gadā.

Otrā pasaules kara laikā 1941. gada 28. jūnijā Vērmahta artilērijas apšaudes rezultātā nams pilnīgi izdega. Pēc kara tika atzīts, ka namu atjaunot nav lietderīgi, un 1948. gadā tā drupas tika saspridzinātas un novāktas. Melngalvu nama skulptūru fragmenti glabājās Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā.

1980. gados RPI Arhitektūras un celtniecības fakultātes jauno pasniedzēju grupa, pamatojoties uz arhīvos saglabātajiem materiāliem (plāniem, rasējumiem un aprakstiem u.tml.), izstrādāja tā atjaunošanas projektu. 1991. gadā Sv. Pētera baznīcā tika sarīkota piemiņas izstāde, veltīta Melngalvju namam un biedrībai, 1992. gadā aizsākās arheoloģiskie izrakumi nama vietā, bet 1995. gadā gadā iznāca apjomīgs izdevums par Melngalvju namu un biedrību. Tika uzsākta nama celtniecība, kas pabeigta 1999. gadā.

Tallinas Melngalvju nams[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Arī Tallinā ir savs Melngalvju nams Pikk ielā 26, kas ir viena no nedaudzajām Renesanses stila celtnēm pilsētā. Pirmais Melngalvju nams šajā vietā celts 16. gadsimta pirmajā pusē, bet tagadējo izskatu tas ieguva 1597. gadā. Greznās durvis veidotas 1640. gadā.

Tallinas Melngalvju nams

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]