Migla

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Tilts miglā.

Migla ir sīku ūdens pilienu vai ledus kristālu uzkrāšanās zemes tuvumā esošajā gaisa slānī, padarot gaisu mazāk caurspīdīgu un apgrūtinot redzamību. Migla veidojas stabilās gaisa masās, kad nav novērojams vējš vai cita veida gaisa konvekcijas un gaiss kļūst piesātināts vai tuvojas šim stāvoklim.[1]

Miglainā laikā ir apgrūtināta visu veidu transporta kustība.

Miglas veidošanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Migla rodas, kondensējoties ūdens tvaikiem, tas ir, tiem pārejot no gāzveida stāvokļa mazos ūdens pilienos. Ledus migla var veidoties temperatūrā, kas zemāka par −20 °C un tādā gadījumā migla izskatās līdzīga izkliedētiem dūmiem vai dūmakai. Migla biežāk rodas virs pilsētām, nekā virs laukiem. Tas ir tāpēc, ka pilsētas gaisā ir vairāk higroskopisku produktu, kas veicina ūdens kondensēšanos, piemēram, automobiļu izplūdes gāzes, tomēr migla ir bieži novērojama veidojamies mežu ielokos vai reljefa pazeminājumos, kur augsne ir mitrāka vai purvaināka.

Izšķir radiācijas miglu un advektīvo miglu. Radiācijas migla parasti veidojas skaidrās un bezvējainās naktīs, atdziestot zemes virsai. Ūdens tvaiki, kas atrodas gaisā, sāk kondensēties un veidot ūdens pilienus. Šī migla visbiežāk tiek novērota pavasara un rudens periodos zemās vietās, purvos un pļavās. Adjektīvā migla veidojas, siltām un mitrām gaisa masām uzplūstot un atdziestot virs vēsākas zemes virsas vai gaisa. Migla var rasties, arī ūdenim iztvaikojot. Šāda veida migla parasti tiek novērota rudenī un ziemā, kad aukstais gaiss uzplūst siltākai ūdens virsmai. Migla reizēm veidojas arī siltā gadalaika vakaros pēc stipra lietus.

Miglas veidi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

No putekļiem, izplūdes gāzēm vai dūmiem veidojas dūmaka vai smogs, kas ir līdzīga rakstura parādība, kā migla.

Miglas iedalījums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atkarībā no redzamības miglu iedala trīs kategorijās:

  • Plāna migla — redzamība no 500 metriem līdz 1 kilometram.
  • Vidēja migla — redzamība no 50 līdz 500 metriem.
  • Bieza migla — redzamība nepārsniedz 50 metrus.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Piezīmes un atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Migla». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2010. gada 28. janvārī. Skatīts: 2009. gada 25. martā.