Rūjiena (stacija)

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par dzelzceļa staciju. Par pilsētu skatīt rakstu Rūjiena.
Rūjiena
— Stacija —
Rūjiena
Šaursliežu stacijas atrašanās vieta 2011. gadā
Pamatinformācija
Līnijā Rīga—Ipiķi
Atklāta 1896. gadā
Slēgta 1996. gadā
Vēsturiskie
nosaukumi
Rujene
Stacijas tips pasažieru
Platformu skaits 2
Platformu tips sānu
Sliežu ceļi 3
Atrašanās vieta
Tuvākās stacijas Mazsalaca (19 km)
Tuvākie p. p.,
c. p. un i. p.
Virķēni (6 km) Idus (12 km) Ipiķi (19 km)
Attālums līdz Rīgai 148 km

Rūjiena bija dzelzceļa stacija tagadējā Valmieras novadā starp pieturām Virķēni un Ķirbiļi līnijā Rīga—Ipiķi. Stacija atradās netālu no Rūjienas pilsētas, pie autoceļa V174. Pirms šīs stacijas pastāvēja dzelzceļa stacija pašā Rūjienas pilsētā, šaursliežu līnijā Valka—Rūjiena—Pērnava; vēlāk tā bija arī platsliežu līnijas Rīga—Rūjiena galastacija. Mūsdienās Rūjienas staciju ēkas un sliedes ir demontētas. Par dzelzceļu Rūjienā liecina Stacijas ielas nosaukums un "Zaļo dzelzceļu" stends, bet bijušās padomju laika ārpilsētas stacijas teritorija ir pamesta un aizaugusi ar krūmiem. No vecās šaursliežu stacijas Rūjienā ir saglabājušās perona atliekas un griezuļa bedre; peronu un gulšņu atliekas saglabājušās arī bijušajā ārpilsētas stacijā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šaursliežu dzelzceļu Rūjienā atklāja 1896. gadā (tā bija Latvijas teritorijā pirmā šaursliežu līnija Valka—Pērnava), tad pilsētā tika ierīkota arī dzelzceļa stacija. Sākumā stacija saucās "Rujene", par Rūjienu pārdēvēta 1937. gadā, kad pilsētu sasniedza platsliežu līnija no Rīgas. 1938. gadā stacija tika labiekārtota, tajā pieturēja kā platsliežu, tā šaursliežu vilcieni. Otrajā pasaules karā stacija gāja bojā, tika pilnīgi izpostītas visas dzelzceļa līnijas. Pēc kara atjaunoja tikai šaursliežu līniju uz Igauniju, bet Rūjienas stacija kļuva par galastaciju Meizakilas—Rūjienas posmam, ko apkalpoja Igaunijas dzelzceļš. Stacijas telpas ierīkoja mazā pagaidu būdiņā. Šaursliežu dzelzceļu likvidēja 1975. gadā un nelielu laiku dzelzceļa satiksmes Rūjienā nebija. 1976. gadā līdz Rūjienai tika atjaunota platsliežu līnija uz Rīgu, bet vēl pēc gada sāka strādāt arī posms Rūjiena—Meizakila, nu jau platsliežu variantā. Tomēr stacija Rūjienas pilsētā netika atjaunota — lai iztaisnotu ceļu uz Tallinu, tā tika ierīkota tagadējā Ķoņu pagastā, ap 4 km uz ziemeļrietumiem no pilsētas centra, vietā, kur bijušā šaursliežu dzelzceļa uz Meizakilu trasei pieslēdzās jaunuzbūvētais platsliežu posms no Virķēnu pieturas.[1] Pastāvīgas stacijas ēkas Rūjienas platsliežu stacijā nekad nav bijis — stacijas vajadzībām tika izmantots norakstīts D1 dīzeļvilciena vagons, kas izdemolētā veidā tur atradās vēl 2008. gadā. 1981. gadā sākās satiksme maršrutā Rīga—Tallina caur Rūjienu. 1992. gadā, pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, vilcieni sāka braukt tikai līdz Ipiķiem. Tas ievadīja Rūjienas līnijas pakāpenisko likvidēšanu. Posmā Ipiķi—Rūjiena vilcienu kustība tika pārtraukta 1996. gada pavasarī, bet posmā Rūjiena—Aloja pēdējais pasažieru vilciens aizgāja 1996. gada 21. septembrī,[2] līdz ar to stacija tika slēgta. Sliedes stacijā demontētas 2009. gadā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Toms Altbergs, Karīna Augustāne, Ieva Pētersone. Dzelzceļi Latvijā. Rīga : Jumava, 2009, 85. lpp. ISBN 978-9984-38-698-0
  2. Izmaiņas vilcienu sarakstā. Diena, Nr. 222 (20.09.1996)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]