Sergejs Prokofjevs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Sergejs Prokofjevs
Сергей Прокофьев
Sergejs Prokofjevs
Personīgā informācija
Dzimis 1891. gada 27. aprīlī
Soncovka, Jekaterinoslavas guberņa, Krievijas impērija
(Krasnoje, Krasnoarmijskas rajons, Doņeckas apgabals, Karogs: Ukraina Ukraina)
Miris 1953. gada 5. martā (61 gads)
Maskava, PSRS
(Karogs: Krievija Krievija)
Profesionālā informācija
Žanrs opera, balets, simfonija
Skolotāji Reinholds Gliers, Pēterburgas konservatorija (Nikolajs Rimskis-Korsakovs, Anatolijs Ļadovs, Jāzeps Vītols, Nikolajs Čerepņins)
Apbalvojumi KPFSR Tautas skatuves mākslinieks, 6 Staļina prēmijas, 1 Ļeņina prēmija (pēc nāves)

Sergejs Prokofjevs (krievu: Сергей Сергеевич Прокофьев; dzimis 1891. gada 27. aprīlī, miris 1953. gada 5. martā) bija krievu komponists, pianists un diriģents. Viņš tiek atzīts par vienu no labākajiem 20. gadsimta komponistiem. Kopumā sarakstījis 8 operas, 9 baletus, 7 simfonijas.

13 gadu vecumā iestājās Sanktpēterburgas Konservatorijā. Uz iestājeksāmeniem viņš ieradās ar divām milzīgām mapēm, kurās bija viņa kompozīciju — četru operu un citu skaņdarbu partitūras. Viens no viņa skolotājiem bija arī latviešu komponists Jāzeps Vītols.

Pazīstamākie Sergeja Prokofjeva darbi ir operas "Mīla uz trim apelsīniem" (1919) un "Karš un miers" (1944), balets "Romeo un Džuljeta" (1935). Starp citu žanru skaņdarbiem pazīstamākā ir simfoniskā pasaka "Pēterītis un vilks" (1936). Prokovjevs sacerējis arī mūziku filmām, pazīstamākās no tām ir Sergeja Eizenšteina filmas "Aleksandrs Ņevskis" (1938) un "Ivans Bargais" (2 sērijas, 1944-1945).

1948. gadā Prokofjevs tika kritizēts par formālismu mūzikā, jo viņa pēdējo gadu darbi (īpaši 1946. gadā komponētā 6.simfonija) neatbilda Padomju Savienībā valdošajam sociālistiskajam reālismam. Tomēr Prokofjevs vēl turpināja komponēt. Pēdējais lielais darbs bija 7.simfonija 1952. gadā.

Prokofjevs nomira 61 gadu vecumā, 1953. gada 5. martā. Sagadīšanās dēļ tā bija tā pati diena, kad nomira Josifs Staļins, tāpēc Prokofjeva nāve palika gandrīz nepamanīta. Prokofjevs apglabāts Novodevičjes kapsētā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]