Ufici

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Ufici Galerija

Ufici Galerija (itāļu: Galleria degli Uffizi) ir viens no vecākajiem un slavenākajiem mākslas muzejiem pasaulē. Tā atrodas Florencē, Itālijā. Pili sāka celt Džordžio Vasari 1560. gadā pēc Kozimo I de Mediči pasūtījuma. Tās bija domātas kā biroja telpas Florences maģistrātiem, no kā arī cēlies nosaukums. Celtniecību pēc Vasari skicēm turpināja Alfonso Paridži un Bernardo Buontalenti, un tā tika beigta 1581. gadā. Iekšpagalms ir tik garš un šaurs, atvērts uz Arno upes pusi tā tālākajā galā ar Doriešu ekrānu, kas artikulē iekšpagalmu, nenodalot viņu pilnībā, tāpēc arhitektūras vēsturnieki to dēvē par pirmo idealizēto ielas skatu Eiropā. Tieši ar Annas Marijas Lodovicas, pēdējās Mediči mantinieces, kas mira no krūts vēža, gādību, Mediči kolekcija palikusi Ufici Galerijā saskaņā ar Patto di famiglia līgumu. Sākot ar 16.gs. Galerija bijusi atvērta īpašiem apmeklētājiem no 16.gs., bet no 1765. gada arī plašākai publikai.

Tās milzīgās kolekcijas dēļ, daži tās mākslas darbi pagātnē tikuši pārvietoti uz citiem Florences muzejiem, piemēram, dažas slavenas statujas - uz Bardžello. Šobrīd ir aizsākts projekts muzeja izstādīšanas laukuma paplašināšanai līdz 2006. gadam no 6,000 līdz gandrīz 13,000 kvadrātmetriem, ļaujot publikai apskatīt tos daudzos mākslas darbus, kas parasti glabājas noliktavā.

1993. gadā mašīnā ievietota bumba uzsprāga Via dei Georgfili un bojāja vairākas pils daļas, nogalinot piecus cilvēkus. Vislielākie bojājumi bija Niobes istabai, kuras klasiskās skulptūras un neoklasiskais interjers tika atjaunots, taču freskas ir neglābjami bojātas. Spridzinātāja identitāte nekad nav noskaidrota, bet ir aizdomas, ka vainojama Mafija. Mūsdienās Ufici ir viena no vispopulārākajām tūristu atrakcijām Florencē. Īstajā sezonā (jūlijā), stāvēšana rindā var aizņemt līdz pat piecām stundām. Apmeklētājiem, kas rezervē biļetes iepriekš, ir īsāks gaidīšanas laiks.