Viļņas apgabals

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Viļņas apgabals (dažādos brūnganos toņos) un citas Lietuvas strīdus teritorijas (1918-1940).
Lietuvas karaspēks ienāk Viļņā, 1939

Viļņas apgabals (lietuviešu: Vilniaus kraštas, poļu: Wileńszczyzna) ir vēsturiska Lietuvas lielkņazistes, vēlāk Viļņas guberņas daļa, kas starp abiem pasaules kariem bija Lietuvas un Polijas strīdus teritorija. Pēc 1920. gadā noslēgtā Lietuvas — Krievijas miera līguma Viļņas apgabals tika atzīts par piederīgu Lietuvai. Vēl viena strīdus teritorija ar Poliju izveidojās, sadalot bijušo Suvalku apriņķi.

Poļu okupācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1920. gada rudenī Polija okupēja Viļņas apgabalu, formāli t.s. Žeļigovska sacelšanās rezultātā. 1923. gadā Tautu Savienība atzina Polijas tiesības uz Viļņas apgabalu. Trīsdesmito gadu beigās Polija, piedraudot Lietuvai ar karu, panāca tās piekrišanu Viļņas apgabala okupācijai.

Viļņas apgabala pārdalīšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Molotova-Rībentropa pakta rezultātā 1939. gadā Poliju savā starpā sadalīja Vācija un PSRS. 1939. gada 10. oktobrī Lietuva un PSRS parakstīja palīdzības līgumu, kas paredzēja ne tikai padomju bāzu izvietošanu, bet arī Viļņas apgabala rietumu daļas nodošanu Lietuvai, pārējā Viļņas apgabala daļa tika iekļauta Baltkrievijas PSR. 1939. gada 28. oktobrī Viļņas apgabala Lietuvas daļā tika atcelta Polijas likumdošana. Antanas Merķis tika iecelts par Viļnas apgabala komisāru. Par Viļņas kara komandantu tika iecelts Pranas Kaunas.

Pēc Otrā pasaules kara robežas starp Lietuvas PSR un Baltkrievijas PSR tika precizētas, palielinot Lietuvai piešķirto Viļņas apgabala daļu. Šīs robežas saglabājušās arī mūsdienās.

Iedzīvotāji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1937. gadā Viļņas apgabalā dzīvoja 457 000 cilvēku, no kuriem poļi bija 39,37%, ebreji 34,16% un lietuvieši 19,23%. Pārējo iedzīvotāju daļu veidoja baltkrievi, krievi, tatāri u.c. 1939. gada beigās apgabalā papildus bija reģistrēti 18-25 000 kara bēgļu. Viļņas pilsētā dominēja poļi (64,6%) un ebreji (28,2%).[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]