Vladimirs Monomahs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Vladimirs Monomahs
Володимиръ Мономахъ
Vladimir-II-Vsevolodovich Monomakh.jpg
Kijevas lielkņazs
1113. gads — 1125. gads
Priekštecis(-e) Svjatopolks Izjaslavičs
Pēctecis(-e) Mstislavs I Vladimirovičs
Dzimis 1053. gada 26. maijā
Miris 1125. gada 19. maijā (71 gada vecumā)
Kijeva, Kijevas kņaziste, Kijevas Krievzeme
(Karogs: Ukraina Ukraina)
Apglabāts Kijevas Sv. Sofijas katedrāle, Kijeva, Karogs: Ukraina Ukraina
Dzīvesbiedre
Bērni
Dinastija Ruriku dinastija
Tēvs Vsevolods Jaroslavičs
Māte Monomaha
Reliģija pareizticība


Vladimirs Vsevolodovičs Monomahs (senkrievu: Володимиръ Мономахъ, krievu: Владимир Всеволодович Мономах, ukraiņu: Володимир Мономах, kristītais vārds Vasilijs (Василий); dzimis 1053. gada 26. maijā, miris 1125. gada 19. maijā) bija Kijevas lielkņazs no 1113. līdz 1125. gadam. Bija arī Rostovas kņazs (1066-1073), Smoļenskas kņazs (1073—1078), Čerņigovas kņazs (1078—1094) un Perejaslavļas kņazs (1094—1113).

Iesauku Monomahs ieguva no mātes, kura esot bijusi Bizantijas imperatora Konstantīna IX Monomaha meita. Bērnību un jaunību pavadīja Perejaslavļā. Pirms kļuva par Kijevas lielkņazu, karoja kopā ar poļiem pret čehiem, vairākkārt ar polovciešiem, pret vjatičiem. Neveiksmīgi piedalījās Kijevas Krievzemes pilsoņu karā no 1094. līdz 1097. gadam.

1113. gadā, pēc lielkņaza Svjatopolka Izjaslaviča nāves, Kijevā izcēlās pret augstmaņiem un ebrejiem vērsta sacelšanās. Monomahs kļuva par Kijevas lielkņazu un izdeva likumu krājumu, kurā atviegloja zemāko sabiedrisko slāņu stāvokli. Vladimira Monomaha laikā Kijevas Krievzemes stāvoklis nostabilizējās. Valdīšanas laikā karoja ar polovciešiem un Bizantiju.

Monomaha laikā jaunu redakciju piedzīvoja hronika "Pagājušo gadu vēsture". Saglabājušies Vladimira Monomaha literārie darbi - "Vladimira Monomaha pamācība" (Поучение Владимира Мономаха), autobiogrāfija un vēstule Oļegam Svjatoslavičam.

Krievijas caru regālija Monomaha cepure, pēc lielākas daļas vēsturnieku domām, vēsturiski ir saistīta ar Ivana Kaļitas laiku, nevis Vladimiru Monomahu. Vladimira Monomaha vārdā nosaukta 2012. gadā ūdenī nolaistā Krievijas Klusā okeāna kara flotes Borejas klases atomzemūdene.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rurika dinastijas valdnieks Yarthewise.png
Politiskie un sabiedriskie amati un pozīcijas
Priekštecis:
Svjatopolks Izjaslavičs
Kijevas lielkņazs
1113. - 1125.
Pēctecis:
Mstislavs I Vladimirovičs