Zīdaste

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Zīdaste
Bombycilla garrulus (Linnaeus, 1758)
Zīdastes pīlādžos
Zīdastes pīlādžos
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlasePutni (Aves)
KārtaZvirbuļveidīgie (Passeriformes)
DzimtaZīdastu dzimta (Bombycillidae)
ĢintsZīdastes (Bombycilla)
SugaZīdaste (B. garrulus)
Zīdaste Vikikrātuvē

Zīdaste (latīņu: Bombycilla garrulus) ir Latvijā ziemojoša un caurceļojoša putnu suga. Ligzdo Eirāzijas un daļēji Ziemeļamerikas taigas zonā, ziemās pārvietojas uz dienvidiem. Izdala trīs pasugas, Latvijā sastopama nominālā pasuga B. g. garrulus.

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zīdaste ir ļoti krāšņs putns, kas pēc izskata nav sajaucams ar citiem Eiropā sastopamajiem putniem. Tā ir aptuveni mājas strazda lielumā, krāsota pelēcīgi sārti, ar spilgtiem laukumiem uz tumšajiem spārniem un melniem laukumiem uz galvas. Īpašas pazīmes ir krāšņais cekuls un bieži dzirdamā augstā, maigā balss.[1]

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kā ligzdotāja izplatītā visā Eirāzijas skujkoku taigas zonā, tai skaitā arī Eiropā, ieskaitot Zviedriju rietumos, kā arī Ziemeļamerikas rietumu daļā - Kanādā un Aļaskā. Izdala trīs pasugas, kas ligzdošanas areālā pakāpeniski nomainās.[2] Ziemās zīdastes pārvietojas uz dienvidiem, Eiropā sasniedzot Lielbritāniju, Alpus, Karpatus un Balkānus.

Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijā zīdastes (senākā literatūrā atrodami arī sugas nosaukumi kadiķu irbīte un ziemas strazds[3]) ir parastas caurceļotājas un ziemotājas, bet to skaits ir mainīgs un saistīts ar pieejamās barības daudzumu ligzdošanas areālā un ziemošanas vietās. Īpaši bieži novērojamas rudeņos, parasti apdzīvotās vietās, kur dārzos un apstādījumos pieejamas ogas (sevišķi pīlādži) un āboli.[4]

Aizsardzība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sugas izplatības areāls ir plašs un tā nav būtiski apdraudēta.[5]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Strazds M. (red.) (1998): Latvijas lauku putni. Latvijas Ornitoloģijas biedrība.
  2. del Hoyo J., Elliot A., Christie D.A. (2005): Handbook of the Birds of the World. Vol. 10. Cuckoo-shrikes to Thrushes. Lynx Edicions, Barcelona.
  3. «Dažādie putnu nosaukumi». Funtaputni. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2012. gada 6. februārī. Skatīts: 2009. gada 12. decembrī.
  4. «Zīdaste». Latvijas putni. 2009-11-24. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2009-08-26. Skatīts: 2009-11-23.
  5. «Bombycilla garrulus». The IUCN Red List of Threatened Species™. 2009-11-24.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]