Austrumviru apriņķis

Vikipēdijas lapa
Austrumviru apriņķis
Ida-Viru maakond
—  apriņķis  —
Hermaņa pils Narvā
Hermaņa pils Narvā
Hermaņa pils Narvā
Flag of Austrumviru apriņķis
Karogs
Coat of arms of Austrumviru apriņķis
Ģerbonis
Valsts Karogs: Igaunija Igaunija
Centrs Jehvi
Administratīvais iedalījums 4 pilsētas un 4 pagasti
Platība 
 - Kopā 3 364 km²
Iedzīvotāji (2016)
 - Kopā 146 506
 - Blīvums 43,6/km²
 - etniskais sastāvs krievi (72,8 %), igauņi (19,5 %)
Mājaslapa: idaviru.ee
Austrumviru apriņķis Vikikrātuvē

Austrumviru apriņķis (igauņu: Ida-Viru maakond) ir viens no 15 Igaunijas apriņķiem. Apriņķis atrodas valsts ziemeļaustrumos, rietumos robežojas ar Rietumviru apriņķi, dienvidrietumos ar Jegevas apriņķi, bet austrumos no Krievijas to šķir Narvas upe. Ziemeļos Austrumviru apriņķi apskalo Somu līcis un Narvas līcis, savukārt dienvidos - Peipusa ezers. Austrumviru apriņķis atrodas Ziemeļaustrumigaunijas līdzenumā. Apriņķa administratīvais centrs ir Jehvi, bet lielākā pilsēta ir Narva. Etniski absolūtais vairākums apriņķa iedzīvotāju ir krievi (72,8 % 2013. gadā).

Līdz 2017. gadam administratīvi apriņķis iedalījās 5 pilsētās (Kivieli, Kohtla-Jerve, Narva, Narva-Jēsū, Sillamē) un 15 pagastos (Alajē pagasts, Aseru pagasts, Avinurmes pagasts, Illukas pagasts, Īsaku pagasts, Jehvi pagasts (tajā ietilpst Jehvi pilsēta), Kohtlas pagasts, Kohtla-Nemme, Lohusū pagasts, Liganuzes pagasts (tajā ietilpst Pisi pilsēta), Meetaguzes pagasts, Sondas pagasts, Toilas pagasts, Tudulinnas pagasts, Vaivaras pagasts).

Pēc 2017. gada teritoriālās reformas apriņķī ir 8 pašvaldības - Alutaguzes pagasts, Jehvi pagasts, Kohtla-Jerve, Liganuzes pagasts, Narva, Narvas-Jēsū pilsētas pašvaldība, Sillamē un Toilas pagasts.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: Viruzeme

Apskates vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Attēlu galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]