Budisma vēsture

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Budisma vēsture attiecas uz laika posmu no V gs. p.m.ē. līdz mūsdienām. Budisms ir uz Sidhārtas Gautamas (apm. 563.-483. g. p.m.ē.) mācību balstīta filozofiska uzskatu sistēma.[1] Tā izveidojās V gs. p.m.ē. Indijā. Budisms ir viena no vecākajām mūsdienās plaši izplatītajām reliģijām. Tās pamatvirzieni ir teravādas budisms, mahājānas budisms un tantriskais budisms.

Pirmo budistu mūku kopienu izveidoja pats Buda pēc apskaidrības sasniegšanas.

Budisma attīstībā nozīmīgākās sanāksmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1. padome (3 mēn. pēc Gautamas nāves). Tajā postulēja, ka viss, ko mācījis Gautama, ir absolūts, nemaināms un nepaplašināms. Tika sadalīta Budas mācība, un dažādas mūku grupas to iemācījās no galvas.

2. padome (aptuveni 100 gadus pēc Gautamas nāves). Tajā neapsprieda darmu, bet gan mūku uzvedības principus; vieni uzskatīja, ka otri pienācīgi nepilda budisma rituālus, bet otri — ka Buda nav paredzējis burtisku nosacījumu izpildi. Sākotnējās budistu skolas bieži strīdējās par doktrīnu, taču dalījās tikai tad, ja atšķīrās prakse. Šajā laikā sāka pierakstīt doktrīnu.

3. padome (III gs. pr. Kr.). To organizēja imperators Ašoka, izveidojot oficiālu ortodoksiju, pēc tam to padarīja par savas impērijas oficiālo reliģiju.

4. padome (I gs.). To organizēja imperators Kaniška, to saista ar mahājānas budisma parādīšanos. Teravādas budisms to neatzīst un dažkārt sauc par “ķecerīgo mūku padomi”.

Ģeogrāfiskā izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grieķu budistu statuja, viens no pirmajiem Budas atveidiem (I-II gs. m.ē.)

Ap I gs. budisms ar tirgoņiem un svētceļniekiem izplatījās no Indijas uz apkārtesošajām zemēm. Rietumos tas sasniedza Arābiju, austrumos — Dienvidrietumāziju, kur pirmās ziņas par budismu parādījās ap 400. g. p. m. ē. Mahājānas budisma būtisks reģionāls centrs kļuva tagadējā Afganistāna, un no turienes tas izplatījās uz Ķīnu, Koreju, Mongoliju un Japānu. 475. gadā indiešu mūks Bodhidharma devās uz Ķīnu un tur izveidoja Čana (ķīniski; japāniski: dzen) skolu[2]. Pirmās tūkstošgades laikā ķīniešu mūki devās svētceļojumos uz Indiju.

Kādu brīdi Austrumturkistāna pieslējās nikājas (teravādas) budismam, taču ap 1000. g. tur budismu nomainīja islāms.

Ap 800. gadu vajrajānas jeb tantriskais budisms nokļuva no Indijas Tibetā, kur sākumā pastāvēja līdzās vietējām reliģijām, bet pēc tam tās izspieda. Kāda vajrajānas budisma forma nokļuva arī Japānā, kur to turpina praktizēt arī mūsdienās. Tiek uzskatīts, ka Tibetā ir visprecīzākais mahājānas budisma rakstu kanons.[nepieciešama atsauce]

Joprojām notiek strīdi par to, vai tantrisms sākotnēji izveidojās budismā vai hinduismā. Daudzi uzskata, ka tas sakņojas agrīnajā mahājānas budismā. Citi savukārt uzskata, ka meditatīvas Šivas sektas pastāv jau kopš pirmsvēdu laikiem. Vēl citi domā, ka tantras pirmsākumi meklējami tieši vēdās un upanišadās.[nepieciešama atsauce]

Mahājānas budisms ievērojami paplašinājās līdz ar nokļūšanu Ķīnā, kad ķīniešu valodā tika iztulkoti jau esošie teksti un radīti jauni, lai piemērotos Austrumāzijas filozofiskajai domai.[3] Daudzi jauni budisma teksti radās arī, izveidojoties Japānas un Korejas budismam.

Indijā izplatījās lēni, līdz notika 3. — Ašokas — padome. Pēc tās budisms strauji sāka izplatīties Indijā un citās austrumvalstīs. Ap V gs. tā ietekme samazinājās, lai gandrīz pilnīgi izzustu XII gs. daļēji musulmaņu invāzijas, daļēji — hinduisma atdzimšanas dēļ. Indijā tas tomēr saglabājies, taču Centrālāzijā un Indonēzijā to nomainīja islāms. Ķīnā un Japānā tas plaši sajaucās ar daoismu, sintoismu un konfūcismu. Tibetā saglabājies tantriskais budisms.

Mūsdienās mahājānas budismu daudz praktizē Ķīnā, Japānā, Korejā un Vjetnamā, teravādas — Birmā, Kambodžā, Laosā un Taizemē, vajrajānas — Tibetā, atsevišķās vietās Sibīrijā un Indijā.

Budisms rietumos[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vēsturisks notikums bija "Pasaules reliģiju parlaments" (angliski: Parliament of World Religions) 1893. gadā Čikāgā, ASV. [4] Budistu zemes Ķīna, Japāna, Taizeme un Šrilanka aizsūtīja pārstāvus. Šī bija pirmā vide, kur budistu vadītāji uzrunāja rietumu klausītājus. Japānu pārstāvēja dzenbudistu abats Sojens Šaku (jap. 釈 宗演, angliski: Soyen Shaku). [5]

Pasaules reliģiju parlaments, 1893. gadā Čikāgā

Piezīmes un atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. The Dhammapada, Gil Fronsdal, ISBN 978-1-59030-641-3
  2. The Zen Teachings of Bodhidharma, Red Pine, ISBN 978-0-86547-399-7
  3. Buddhism in China, Kenneth Chēn, ISBN 0-691-00015-8 Budisms Ķīnā (angliski)
  4. How the Swans Came to the Lake - A Narrative History of Buddhism in America, Rick Fields, ISBN 0-87773-631-6
  5. The New Buddhism, The Western Transformation of an Ancient Tradition, James William Coleman, ISBN 0-19-513162-2

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

The Zen Site

Dzenbudisms