Centaura Alfa

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Centaura Alfa
Position Alpha Cen.png
Centauras Alfa atrašanās vieta (atzīmēta ar zilo bultiņu)
Citi nosaukumi: Rīgils Kentaurs, Tolimans
Zvaigznājs: Centaurs
Rektascensija:
Deklinācija:

Centaura Alfa jeb Centaura α (α Cen) (Alpha Centauri vai Rigel Kentaurus; no arābu: رجل القنطور, Rijl al Qanatūr – ‘Kentaura pēda’), pazīstama arī kā Rīgils Kentaurs[nepieciešama atsauce] (Rigil Kentaurus)[1] vai Tolimans (Toliman), ir Zemei vistuvāk esošā zvaigžņu sistēma, kura atrodas Centaura zvaigznājā. Tā ir trīskārša sistēma, kas sastāv no fizikāli dubultzvaigžņu Centaura Alfa A (α Cen A) un Centaura Alfa B (α Cen B) sistēmas, ap kuru riņķo trešā, no Zemes ar neapbruņotu aci nesaskatāma, zvaigzne — sarkanais punduris Centaura Proksima (Proxima Centauri), kura atrodas 4,22 gaismas gadu attālumā no Saules sistēmas.[2][3] Šeit jāatzīmē, ka abas galvenās šīs sistēmas zvaigznes — Centaura Alfa A un Centaura Alfa B — atrodas nedaudz tālāk no Saules nekā Centaura Proksima, proti, 4,36 gaismas gadus attālumā.[4][5] Līdz ar to distance starp Centauru Proksimu un Centauru Alfu AB ir aptuveni 15 000 astronomiskās vienības jeb 0,24 gaismas gadi.[6] Lai gan mūsdienās ir skaidrs, ka Centaura Alfa A un Centaura Alfa B veido fizikāli dubultzvaigžņu sistēmu, diskusiju lokā vēl joprojām pastāv šaubas vai Centaura Proksima patiešām veido gravitācijas saikni ar šīm abām zvaigznēm.[7] Kopumā Centaura Alfa ir spožākā zvaigzne Dienvidu puslodē un trešā spožākā zvaigzne nakts debesīs, atpaliekot vienīgi no Sīriusa un Kanopusa.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zvaigznes, kas sastāda Centaura Alfas sistēmu, ir bijušas tuvākās zināmās zvaigznes Saules sistēmai pēdējos 50 000 gadus un turpinās kalpot par tuvāko zvaigžņu sistēmu nākamos 72 000 gadus.[8] Centaura Alfas sistēma ir arī vecāka nekā mūsu Saules sistēma — tā ir aptuveni 4,85 miljardus gadus veca.[9][10]

Pirmais cilvēks, kas, iespējams, caur teleskopu novēroja, ka Centaura Alfa patiesībā ir divkārša zvaigžņu sistēma (par Centaura Proksimas eksistenci cilvēki uzzināja tikai 20. gadsimta sākumā) bija jezuītu misionārs Žans Rišo (Jean Richaud), kurš 1689. gadā, atrodoties Indijā, veica šo vēsturisko atklājumu. Savukārt pirmais astronoms, kurš fiziski izmērīja attālumu starp Centaura Alfu A un Centaura Alfu B, bija francūzis Nikolā Luijs de Žakalīns (Nicolas Louis de Lacaille), kurš 1752. gadā, atrodoties mūsdienu Dienvidāfrikas teritorijā, veica šos attiecīgos aprēķinus.[11][12]

Raksturojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Centauras Alfa zvaigžņu izmēri attiecībā pret Sauli

Centaura Alfa A[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Centaura Alfa A (α Cen A) tāpat kā Saule ir klasificējama kā dzeltenais punduris, kura spektrālā klase ir G2V. Taču atšķirībā no Saules tā ir par 10% masīvāka. Arī tās rādiuss ir par 23% lielāks nekā Saulei, padarot to par lielāko zvaigzni Centaura Alfas sistēmā.[13]

Centaura Alfa B[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Centaura Alfa B (α Cen B) ir klasificējama kā oranžais punduris, kura spektrālā klase klase ir K1V. Savos izmēros tā ir mazāka gan par Centauru Alfu A, gan par Sauli — tās masa ir aptuveni 90% no Saules masas, kamēr rādiuss ir par 14% mazāks nekā Saulei.[13] Tomēr 2012. gadā astronomiem izdevās atklāt (tiesa vēl oficiāli neapstiprinātu) eksoplanētu, kas riņķo ap Centauru Alfu B. Planētai tika dots nosaukums Centaura Alfa Bb, taču tika aprēķināts, ka tās apriņķošanas periods bija tikai 3 dienas, kas nozīmēja, ka, riņķojot tik tuvu zvaigznei, tā bija pārlieku karsta, lai būtu apdzīvota — 1200°C. [14][15]

Centaura Proksima[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: Centaura Proksima

Centaura Proksima jeb Centaura Alfa C (α Cen C) ir vismazākā no trim zvaigznēm, kuras spektrālā klase ir M5V. Tās masa ir tikai viena desmitā daļa no Saules masas, kas nozīmē, ka tā ir tikai 129 reizes masīvāka par JupiteruSaules sistēmas lielāko planētu.[13] Šī iemesla dēļ tā ir klasificējama kā sarkanais punduris, kas nozīmē, ka tā ir salīdzinoši blāva zvaigzne. Tās relatīvi zemā spožuma dēļ tā tika atklāta tikai 1915. gadā.[16]

Skats no Centaura Alfas sistēmas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Raugoties nakts debesīs no Centaura Alfa sistēmas, Saule būtu pamanāma Kasiopejas zvaigznājā. Turpretī Sīriuss paliktu kā spožākā zvaigzne nakts debesīs.

Starpzvaigžņu ceļojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tā kā Centaura Alfa ir vistuvākā zvaigžņu sistēma Saulei, pastāv iespēja, ka tālākā nākotnē tā būs pirmā pieturvieta starpzvaigžņu ceļojumiem Piena Ceļa galaktikā. Diemžēl 4,3 gaismas gadi ir pārlieku liels attālums, lai to sasniegtu tuvākajā laikā. Patlaban ātrākais cilvēces radītais objekts, kas pārvietojas atklātā kosmosā, ir amerikāņu starpzvaigžņu zonde Voyager-1 — taču tai būtu nepieciešami vismaz 73 000 gadi, lai sasniegtu Centaura Alfas sistēmu. Arī konvencionālās raķetes šajā gadījumā nespētu samazināt ceļojuma laiku — ar tām būtu nepieciešami vismaz 165 000 gadi, lai sasniegtu Centaura Alfas sistēmu.[17]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. Rees, M. (ed.). Universe: The Definitive Visual Guide. London: Dorling Kindersley, 2012. P. 398.
 2. Schaaf, F. The Brightest Stars: Discovering the Universe through the Sky's Most Brilliant Stars. Hoboken, NJ: John Wiley & Sons, 2008. P. 117.
 3. Sessions, L. "Alpha Centauri, closest star system to our sun"Earth Sky. May 19, 2015. Atjaunināts 22.11.2015.
 4. Vazquez, M. [etc.]. The Earth as a Distant Planet: A Rosetta Stone for the Search of Earth-Like Worlds. New York: Springer, 2010. P. 25.
 5. Crowell, L. B. Can Star Systems Be Explored: The Physics of Star Probes. Hackensack, NJ [etc.]: World Scientific, 2007. P. 119.
 6. Reipurth, B., Mikkola, S. "Formation of the Widest Binaries from Dynamical Unfolding of Triple Systems". Aohoku Place, HI: Institute for Astronomy, Univ. of Hawaii at Manoa. December 6, 2012. PDF. Retrieved 28.09.2015.
 7. Beech, M. Alpha Centauri: Unveiling the Secrets of Our Nearest Stellar Neighbor. New York: Springer, 2015. pp. x-xi.
 8. Beech, M. Alpha Centauri: Unveiling the Secrets of Our Nearest Stellar Neighbor. New York: Springer, 2015. pp. xii, 103.
 9. Glister, P. Centauri Dreams: Imagining and Planning Interstellar Exploration. New York: Springer, 2004. P. 34.
 10. Sharp, T. "Alpha Centauri: Nearest Star System to the Sun". Space.com. October 16, 2012. Atjaunināts 22.11.2015.
 11. Beech, M. Alpha Centauri: Unveiling the Secrets of Our Nearest Stellar Neighbor. New York: Springer, 2015. pp. 18-20.
 12. Schaaf, F. The Brightest Stars: Discovering the Universe through the Sky's Most Brilliant Stars. Hoboken, NJ: John Wiley & Sons, 2008. pp. 118-119.
 13. 13,0 13,1 13,2 Kervella, P., Thevenin, F. (March 15, 2003). "A Family Portrait of the Alpha Centauri System". ESO. Archived from the original on 16 June 2008.
 14. Hand, E. "The exoplanet next door: Earth-sized world discovered in nearby α Centauri star system". Nature. October 16, 2012.
 15. Wall, M. "Discovery! Earth-Size Alien Planet at Alpha Centauri Is Closest Ever Seen". Space.com October 16, 2012.
 16. Beech, M. Alpha Centauri: Unveiling the Secrets of Our Nearest Stellar Neighbor. New York: Springer, 2015. p. xi.
 17. "How long would it take to get to Alpha Centauri?". EarthSky. January 13, 2015.