Daugerūts

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Daugerūts
Dangerutis
Lietuvas kunigaitis
Amatā
1205. gads — 1213. gads
Priekštecis Svelgats
Pēctecis Steksis

Dzimšanas dati ?
Miršanas dati 1213. gads
Cēsu pils, Livonija
(Cēsis, Karogs: Latvija Latvija)
Reliģija pagānisms


Daugerūts jeb Dangerūts (latīņu: Daugeruthe, Dangeruthe, lietuviešu: Dangerutis) bija lietuviešu kunigaitis, kas pieminēts Indriķa hronikas aprakstos par 1209.-1213. gada notikumiem Livonijā. Uzskata, ka viņa pārvaldītās zemes atradās Daugavas kreisajā krastā - Nalsenē un robežojās ar Jersiku un sēļu zemēm.

Daugerūta rezidence atradusies Senajā Daugelišķu (Senasis Daugėliškis) pilskalnā netālu no tagadējās Ignalinas pilsētas. Daugerūts bija Jersikas ķēniņa Visvalža sievastēvs un sabiedrotais cīņās ar krustnešiem un to vasaļiem Tālavas letgaļiem un Daugavas līviem. Pirms savas nāves 1213. gadā viņš mēģināja izveidot plašāku koalīciju pret Livonijas bīskapu Albertu un Zobenbrāļu ordeni, ietverot tajā arī Novgorodas kņazu Mstislavu Mstislaviču. Atgriežoties no Novgorodas, Livonijas karotāji uzbruka Daugerūtam un ieslodzīja to Cēsu pilī. Izdarīja pašnāvību, kad Daugerūta karotāji nesamaksāja prasīto izpirkuma maksu.

Baltkrievu vēsturnieks Vjačaslavs Nasēvičs izteicis hipotēzi, ka Daugerūts ir bijis lietuviešu dižkunigaiša un pirmā Lietuvas karaļa Mindauga tēvs [1]

Atsauce[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Насевіч В. Пытанняў больш, чым адказаў // Беларускі гістарычны агляд. Т. 5. Сш.1(8). Мн., 1998. С. 210–226. Рэцензія: Краўцэвіч А. Стварэнне Вялікага княства Літоўскага. Мн.: Беларуская навука, 1998. 208 с.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Politiskie un sabiedriskie amati un pozīcijas
Priekštecis:
Svelgats
Lietuvas kunigaitis
1205. gads — 1213. gads
Pēctecis:
Steksis