Imperators

Vikipēdijas lapa

Imperators (no latīņu: imperator — 'pavēlnieks') ir impērijā valdoša monarha tituls. Sieviešu dzimtē imperatore; konsortā valdoša laulātā draudzene ir imperatrise.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sākotnēji, Romas republikā, ar šo vārdu apzīmēja katru, kuram piešķirta augstākā militārā, tiesu vai administratīvā vara: konsulus, pretorus, diktatorus utt. Sākot ar imperatoru Oktaviānu augustu (27. g.p.m.ē. — 14. g.m.ē.) imperatora statuss atbilst monarha statusam. Kopš imperatora Diokletiana (284—305) pār impēriju valdīja divi imperatori ar titulu „augusts“ (augustus), bet to līdzvaldītāju tituls bija „cēzars“ (latīņu: caesar, no Gaja Jūlija Cēzara vārda).

Ķeizars[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grieķiski imperators tika dēvēts par ķeizaru (grieķu: Κάιζερ), šis nosaukums pārgāja arī ģermāņu valodās (vācu: Kaiser, dāņu: Kejser un tml.). Pēc Konstantinopoles ieņemšanas arī osmāņu sultāni kā vienu no saviem tituliem lietoja Kaiser-i-Rum (Romas imperators). No ģermāņu valodām vārds "ķeizars" ieviesās arī latviešu un Baltijas somu valodās (igauņu: Keiser, somu: Keisari), kurās tas tika lietots arī Krievijas imperatoru apzīmēšanai, bet Baltijas pārkrievošanas laikā latviešu valodā pamazām ieviesās vārds „cars“.

Cars[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Savukārt Rietumslāvu valodās un maģāru valodā imperatora tituls saglabāja sākotnējo formu (čehu: Císař, poļu: Cesarz, ungāru: Császár, slovāku: Cisár), bet dienvidslāvu un austrumslāvu valodās kopš 9. gadsimta pārveidojās par vārdu „cars“ (цр) (bulgāru: Цар, horvātu: Car, krievu: Царь). Krievu valodā līdz 15. gadsimtam par cariem dēvēja Zelta Ordas lielhanus.

Citu valdnieku tituli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ērtības labad vēstures literatūrā bieži par „imperatoru“ pieņemts dēvēt citu civilizāciju impēriju valdniekus, kuru tituli oriģinālvalodā ir citi, taču semantiski pēc statusa līdzvērtīgi šim apzīmējumam (piemēram, persu šahanšahs, ķīniešu huandi, japāņu tenno, osmāņu sultan, etiopiešu negus u.c.).

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]