Jūras žagata

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Jūras žagata
Haematopus ostralegus
Jūras žagata
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Tārtiņveidīgie (Charadriiformes)
Dzimta Haematopodidae
Ģints Haematopus
Suga Jūras žagata (H. ostralegus)
Izplatība
Haematopus ostralegus distr.png

  Sastopams ligzdošanas sezonā
  Sastopams ziemošanas sezonā
  Sastopams visu gadu kā nometnieks
Jūras žagata Vikikrātuvē

Jūras žagata (Haematopus ostralegus) ir Haematopodidae dzimtas bridējputns. Jūras žagata ir gājputns. Tā ziemo Ziemeļāfrikā, Dienvidāzijā un lielākajā Eiropas dienvidu daļā. Īrijā, Lielbritānijā un Eiropas piekrastē iepretim Britu salām tā uzturas cauru gadu. Neskaitot vairošanās un ligzdošanas laiku, tā ir izteikts bara putns.

Izskats un raksturīgās pazīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Savu nosaukumu tā, visticamāk aizguvusi no žagatas tai līdzīgo krāsu dēļ. Jūras žagata ir liela, pamanāma un skaļa. Tai ir melnbalts apspalvojums, sarkanas acis, garš un spēcīgs oranži-sarkans knābis, ko tā izmanto gliemju un molusku pāršķelšanai vai zemes tārpu meklēšanai, un brišanai piemēroti garas, sārtas kājas.

Knābju forma variē. Jūras žagata ar platu knābi lietos to, lai piekļūtu gliemim, sadragājot vai atplēšot vaļā tā čaulu, bet žagata ar spicu knābi spēs viegli izrušināt no zemes dažādus tārpus un kukaiņus.

Sava melnbaltā apspalvojuma (melno muguru un galvu ar baltajiem spārnu galiem, asti un pavēderi) dēļ jūras žagatu lidojumā nav iespējams sajaukt ar citiem putniem. Jauns putns gan ir brūnganāks, un tam ir balta apkaklīte un pamanāmi blāvāks knābis. Jūras žagatas spalgais, skaļais kliedziens ir tikpat uzkrītošs un atpazīstams, kā tās izskats.

Ligzdošanas vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ligzda ar oliņām

Jūras žagata savu ligzdu veidos uz kailiem akmeņiem un oļiem jūras piekrastē vai grantainas salas iekšienē. Katrā ligzdošanas reizē jūras žagatas mātīte izdēs 2 līdz 4 oliņas.

Latvijā gar upēm un liedagiem katru gadu ligzdo aptuveni 50-80 pāri. 2005. gada maijā viens jūras žagatu pāris piepulcējās lielo ķīru un zīriņu baram un apmetās ligzdošanai uz Preses nama jumta Rīgā, Daugavas kreisajā krastā, kur izperēja un izaudzināja 2 mazus putnēnus.

Putna nozīme ekosistēmas pētīšanā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jūras žagatu izskats un izturēšanās ir ļoti viegli identificējami. Pēc šo putnu skaita, uzturēšanās un uzvedības var izdarīt nozīmīgus secinājumus par attiecīgā reģiona vides veselības stāvokli. Piemēram, ilgstoši pētīta putnu uzvedība barības meklējumos tiek Ziemeļvācijā, Nīderlandē un Ziemeļrietumanglijā.

Jūras žagata kā nacionālais putns[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jūras žagata ir Fēru Salu nacionālais putns..

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]