Jūras pīļu apakšdzimta

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Jūras pīļu apakšdzimta
Merginae
Garknābja gaura (Mergus serrator)
Garknābja gaura (Mergus serrator)
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Zosveidīgie (Anseriformes)
Dzimta Pīļu dzimta (Anatidae)
Apakšdzimta Jūras pīļu apakšdzimta (Merginae)
Jūras pīļu apakšdzimta Vikikrātuvē

Jūras pīļu apakšdzimta (Merginae) ir viena no pīļu dzimtas (Anatidae) apakšdzimtām, kas apvieno dažādu sugu jūras pīles, gaigalas, gauras, kākauļus un pūkpīles.

Jūras pīļu apakšdzimtā ir 20 mūsdienās dzīvojošas sugas, kas iedalītas 9 ģintīs. Tikai viena suga — Brazīlijas gaura (Mergus octosetaceus) no visām jūras pīļu sugām dzīvo dienvidu puslodē. Visas pārējās ir tipiskas ziemeļu puslodes sugas, tās ir sastopamas Ziemeļamerikā un Eirāzijā.

Jūras pīles Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Krāšņā pūkpīle (Somateria spectabilis) izplatīta ziemeļu puslodes arktisko apgabalu piekrastēs un salās

Latvijā ir sastopamas 10 jūras pīļu apakšdzimtas sugas: lielā pūkpīle (Somateria mollissima), krāšņā pūkpīle (Somateria spectabilis), Stellera pūkpīle (Polystica stelleri), kākaulis (Clangula hyemalis), melnā pīle (Melanitta nigra), tumšā pīle (Melanitta fusca), gaigala (Bucephala clangula), mazā gaura (Mergellus albellus), garknābja gaura (Mergus serrator) un lielā gaura (Mergus merganser).[1]

Īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kā jau apakšdzimtas nosaukums norāda lielākā daļa šīs apakšdzimtas sugas, bet ne visas, mājo jūrā, īpaši laikā, kad mazuļi ir izauguši. Daudzas sugas ir ļoti labi pielāgojušās sālsūdenim, bet jaunie putni nespēj atrasties sālsūdenī. Dažas no sugām priekšroku dod upju ūdenim.

Ir sugas, kas barojas ar zivīm, kā gauru ģints (Mergus) sugas un mazā gaura (Mergellus albellus). Knābis šīm sugām ir ar robotu malu, kas ļauj vieglāk saķert zivis. Pārējās jūras pīles barojas ar moluskiem vai vēžveidīgajiem, kurus meklē uz jūras dibena.

Klasifikācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]