Jelgavas reālskola
Izskats
Jelgavas reālskola bija valsts uzturēta reālskola, kas darbojās no 1857. līdz 1915. gadam Jelgavā. Mūsdienās agrākās reālskolas un institūta ēkā atrodas LBTU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultāte.
Vēsture
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Jelgavas reālskola dibināta 1857. gadā.[1] 1900. gadā uzcēla jaunu Jelgavas reālskolas ēku Svētes ielā 18 Jelgavā, kas Pirmā pasaules kara laikā 1915. gadā tika evakuēta uz Sičovkas pilsētu Smoļenskas guberņā, 1916. gadā uz Vīlandi, bet 1917. gada februārī uz Pjatigorsku, kur tā likvidēta 1920. gadā.[1] Bermontiādes laikā Rietumkrievijas Brīvprātīgo armija atkāpjoties 1919. gada novembrī reālskolas ēku nodedzināja.[2] 1936. gadā bijušo reālskolas ēku atjaunoja un tajā sāka darboties Jelgavas Valsts Skolotāju institūts.
Skolā mācījušies vai mācījuši
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Alfrēds Bertušs
- Jānis Brūmelis
- Jūlijs Feders
- Nikolajs Fogelmanis
- Valdis Grēviņš
- Kristaps Helmanis
- Teodors Hermanovskis
- Gustavs Mangulis
- Fricis Kociņš
- Stepermaņu Krustiņš
- Ludvigs Kundziņš
- Jānis Lakše-Lasmanis
- Teodors Pīrāgs
- Jūlijs Rozentāls
- Voldemārs Skaistlauks
- Kārlis Ulmanis
- Eduards Zīslaks
Literatūra
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Kārlis Ansons, Eduards Avots. Jelgavas Valsts Skolotāju institūts: vēstures materiāli, apceres un atmiņas. Grand Haven: Jelgavas Skolotāju institūta Absolventu centra un Gaujas Apgāda izdevums, 1978. – 224 lpp.
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ 1,0 1,1 webcfr.arhivi.gov.lv[novecojusi saite] Fonda kartīte
- ↑ zudusilatvija.lv