Nord Stream

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Gāzes cauruļvada "Nord Stream" atrašanās vieta Baltijas jūras dzelmē.
Nord Stream

Gāzes cauruļvads Nord Stream jeb "Ziemeļu straume" (vācu: Nord-Stream-Pipeline, krievu: Северный поток) ir 1220 kilometru garš zemūdens cauruļvads, kas pa Baltijas jūras dibenu savieno Viborgas ostu Krievijā ar Greifsvaldes ostu Vācijā. Zemūdens cauruļvads šķērso Krievijas, Somijas, Zviedrijas, Dānijas un Vācijas teritoriālos ūdeņos, apejot Baltijas valstu un Polijas teritoriju.

Cauruļvadu apkalpo uzņēmums Nord Stream AG, kurš pieder Krievijas uzņēmumam Gazprom (51 %), Vācijas Wintershall (15,5 %) un E.ON Ruhrgas (15,5 %), Nīderlandes Gasunie (9 %) un Francijas GDF Suez (9 %). Cauruļvada būve izmaksājusi 7,4 miljardus eiro.

Plānots, ka caur "Nord Stream" gadā pārsūknēs 55 miljardus kubikmetru gāzes (11% no Eiropā patērētā dabasgāzes apjoma) no Jamalas Ņencu autonomā apvidus un Barenca jūras atradnēm.

Gāzes pārsūknēšana pa cauruļvadu "Nord Stream" sākta 2011. gada 6. septembrī un tās uzsākšanas ceremonijā piedalījās Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins un bijušais Vācijas kanclers Gerhards Šrēders, kuri 2005. gadā parakstīja sākotnējo vienošanos par šī gāzes vada izbūvi.[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]