Princis Čārlzs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Princis Čārlzs
Prince Charles
Carlos de Gales (2011).jpg
Velsas princis

Dzimšanas dati 1948. gada 14. novembrī (73 gadi)
Valsts karogs: Apvienotā Karaliste Bakingemas pils, Londona, Apvienotā Karaliste
Tautība anglis
Dinastija Vindzoru dinastija
Tēvs Princis Filips
Māte Elizabete II
Dzīvesbiedrs(-e)
Bērni

Velsas princis Čarlzs (angļu: The Prince Charles, Prince of Wales, kristīts kā Čārlzs Filips Artūrs Džordžs (angļu: Charles Philip Arthur George); dzimis 1948. gada 14. novembrī) ir britu Vindzoru dinastijas troņmantinieks, karalienes Elizabetes II vecākais dēls. Kopš 1958. gada tiek godāts par "Viņa Karalisko Augstību Velsas princi" (His Royal Highness The Prince of Wales), izņemot Skotiju, kur viņa tituls ir "Viņa Karaliskā Augstība princis Čārlzs, Rotsejas hercogs" (His Royal Highness The Prince Charles, Duke of Rothesay). Pirmā persona Lielbritānijas monarhijas mantošanas līnijā.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmais britu troņmantnieks, kurš pamatizglītību guvis valsts skolā (pirms tam karaliskās ģimenes atvases izglītoja guvernanti un privātskolotāji). Bērnībā priekšroku devis grāmatām, nevis sportam. Kembridžas Universitātē studējis arheoloģiju, antropoloģiju un vēsturi. 21 gada vecumā oficiāli kļuvis par Velsas princi. 1971. gadā ieguvis kara lidotāja kvalifikāciju. Dienējis Lielbritānijas karaliskajā Jūras kara flotē, komandējot krasta apsardzes mīnu kuģi. 1976. gadā kā jūras kājnieku leitnants demobilizējies.

1981. gadā Čārlzs apprecējās ar lēdiju Diānu Spenseri (princesi Diānu). Viņiem piedzima divi dēli: Viljams (1982) un Harijs (1984). No 1992. gada abi laulātie dzīvoja šķirti, bet 1996. gadā (gadu pirms Diānas un viņas mīļākā bojāejas autokatastrofā) viņi izšķīrās (Čārlzs kļūst par pirmo britu troņmantnieku, kurš oficiāli šķīries). Čārlza un Diānas privātās dzīves peripetijas, izdomātas vai patiesas, ilgu laiku bija britu un Rietumu pasaules dzeltenās preses iecienīta tēma (Čārlzs par šo tēmu publiski neizteicās, tā kā viņa viedoklis nav zināms). 2005. gadā Čārlzs apprecējās otro reizi ar lēdiju Kamillu Pārkeri-Boulzu.

Būdams Velsas princis, viņu neierobežo etiķete, līdz ar to savu laiku princis velta jautājumiem, kas viņu satrauc: cīnās pret ģenētiski modificēto pārtiku, atbalsta arhitektūru, meklē labākus sakarus ar islāma pasauli un citām ticībām, dabas un dzīvnieku aizsardzību utt. Papildu regulārajām karaliskajām vizītēm un pienākumiem princis Čārlzs uzrauga savas labdarības organizācijas — aptuveni 20 bezpeļņas fondi, ieskaitot viņa jau 32 gadus kūrēto Prince's Trust, kas palīdz jauniešiem uzsākt savu biznesu. Kornvolas hercogistē, kuras pārvaldnieks ir Čārlzs, un kas sastāv no 20 grāfistēm, realizē savas idejas par ekoloģiski tīrās lauksaimniecības produkcijas ražošanu — ar to nodarbojas viņa izveidotā lauksaimniecības kompānija "Duchy Originals". Čārlza izveidotie fondi un iestādes pēdējo 20 gadu laikā Apvienotajā Karalistē vien radījušas vairāk nekā 100 000 jaunu darba vietu. Visai neraksturīga britu karaļnamam ir arī Čārlza interese par valsts lietām, kas ne īpaši patīk valdības ministriem, kuriem nākas atbildēt uz prinča vēstulēm un nereti pat doties uz Klārenshausu (Velsas prinča oficiālā rezidence), lai izskaidrotu tā vai cita lēmuma nepieciešamību. Formāli šāda pienākuma ministriem nav, taču atteikšanās tiktu uzskatīts par sliktā toņa demonstrāciju.

2008. gadā Apvienotās Karalistes troņmantnieks Velsas princis Čārlzs savā 60. dzimšanas dienā 14. novembrī no valsts augstāko militārpersonu rokām saņēmis trīs augstākās dienesta pakāpes. Čārlzs tagad ir flotes admirālis, sauszemes karaspēka ģenerālis un aviācijas maršals.

Divas reizes (1995, 2001) Čārlzs viesojās Latvijā. Otrās vizītes laikā, apmeklējot Brīvības pieminekli, Čārlzu — pēc pašas vārdiem, protestējot pret NATO un karu Afganistānā, — ar neļķēm iepļaukāja Daugavpils vidusskolniece, nacionālboļševiku partijas biedre Alīna Ļebedeva.[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]