Roka

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par ekstremitātēm. Par citām jēdziena roka nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Roka
Roka
Gray1232.png
Latīniski Membrum superius liberum

Roka ir cilvēka un dažu dzīvnieku augšējā brīvā ekstremitāte no pleca līdz plaukstai. Parasti cilvēkam ir divas rokas, kuras tiek izmantotas manipulācijai ar dažādiem priekšmetiem.

Cilvēka rokas ir pārveidojušās priekšējās ekstremitātes, kas, pateicoties tam, ka cilvēki stāv vertikāli, ir kļuvušas par savdabīgiem tveršanas orgāniem un ir pielāgojušās izpildīt dažādas, darbam nepieciešamas smalkas kustības - tāpēc rokas kauli ir smalkāki un vieglāki kā apakšējās ekstremitātes kauli un arī savienojas savā starpā ar kustīgākiem savienojumiem. Īpaša ir arī supinācija un pronācija (spieķa kaula griešanās ap elkoņa kaulu, kā rezultātā tiek mainīts plaukstas novietojums augšup vai lejup). Bez kustīguma locītavās, rokas kustības brīvība ir atkarīga arī no plecu joslas - atslēgas kaula un lāpstiņas.

Cilvēka rokas anatomija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Cilvēku roku kaulu shematisks izvietojums.

Cilvēka roka sastāv no 30 kauliem, locītavām, muskuļiem, nerviem un asinsvadiem. Roku veido:

Kauli un locītavas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kauli, kas piedalās rokas skeleta veidošanā:

Augšdelmos

Apakšdelmos

Plaukstā

Šie kauli piedalās pleca, elkoņa, plaukstas locītavu veidošanā.

Muskuļi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rokas muskuļus iedala:

Augšdelma muskuļus iedala priekšējās un mugurējās grupas muskuļos, no kuriem nozīmīgākie ir bicepss un tricepss, apakšdelma muskuļus iedala priekšējā, mugurējā un laterālajā grupā, bet plaukstai ir tikai priekšējās grupas muskuļi.