Mute

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Cilvēka mute

Mute ir ķermeņa atvere, caur kuru tiek uzņemta barība, daudzos gadījumos notiek arī elpošana. Mutes atvere (rima oris) savieno mutes dobuma priekštelpu ar ārējo vidi. Mutes atveri norobežo augšlūpa, apakšlūpa. Tās savienojās ar lūpu saikni un izveido mutes kaktiņu.

Funkcijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mutei ir svarīga loma mutvārdu komunikācijās (tā ir balss aparāta daļa), sejas izteiksmēs, skūpstos, ēšanā, dzeršanā (sevišķi ar salmiņu), elpošanā un smēķēšanā. Bērni piedzimst ar zīšanas refleksu, ar kura palīdzību, lietojot lūpas un žokļus, tie instinktīvi baroties zīžot.

Kulturālie aspekti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sekojot vispārējiem etiķetes principiem, mutei ir jābūt aizvērtai, sevišķi košļājot. Lūpas bieži tiek izrotātas ar lūpu krāsu vai lūpu spīdumu, kaut gan lielākajā daļā cilvēku kopienu tas ir raksturīgi tikai sievietēm.

Pīrsings ir kļuvis populārs jaunākās paaudzes vidū, lai gan daudzām tautām (sevišķi Āfrikā un Āzijā) tas tiek lietots jau sen. Lūpas, mēle un 'Monro' (Monro pīrsings ir pīrsinga paveids, kad tas tiek veikts tajā vietā uz sejas, kur Merilinai Monro bija dzimumzīme) pīrsingi tiek lietoti ļoti daudzveidīgi. Dažāda veida pīrsingi un mazītiņi auskari daudzās rietumu kultūrās tiek uzskatīti par dumpinieciskuma pazīmi.

Attīstība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Augšlūpas vertikālā rieva formējas embrija stadijā un ja šis process pilnībā nebeidzas, veidojas zaķa lūpa vai vilka rīkle.