Odesa

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Odesa (ukraiņu - Одеса) - pilsēta Ukrainas dienvidrietumos pie Melnās jūras, apgabala centrs. Visos pastāvēšanas laikos bijusi svarīga jūras osta. Kūrortpilsēta.

Одеса
Odesa Ukr.png Odesa emblem.gif
Iedzīvotāji (2005) 1 001 558
Dibināta 1794.g
Apgabals (область) Odesas apgabals
Mājaslapa www.odessa.ua


Odesai vēsturiski ir Dienvideiropas ostas pilsētas raksturs ar būtisku ebreju, armēņu un grieķu u.c. minoritāšu ietekmi pilsētas dzīvē. Tā visos laikos bijusi mūziķu, jūrnieku un kontrabandistu pilsēta. Slavena ar savu "Odesas humoru".

Potjomkina kāpnes

Sergejs Eizenšteins filmā Bruņukuģis Potjomkins ir padarījis slavenu vienu no Odesas arhitektūras elementiem - Potjomkina (kādreiz Rišeljē) kāpnes.

Arī mūsdienās Odesas ekonomika balstās uz ostām un tūrismu. Šeit atrodas lielākais tirgus Austrumeiropā.

Daudzām pilsētas leģendām apvīts Odesas rajons - Moldavanka, bet pazīstamākā iela - Deribasovskaja.

Īsa vēsture[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ostas pilsētu dibina Krievijas cariene Jekaterina II, lai nodrošinātu Krievijas tirdzniecību ar Eiropas zemēm. Pilsēta strauji aug un 1894.gadā ir ceturtā lielākā Krievijas impērijā (aiz Sanktpēterburgas, Maskavas un Varšavas).

No 1816. līdz 1879.gadam Odesai ir brīvpilsētas statuss un Odesa kļūst ļoti raiba pēc sava nacionālā sastāva. Krimas kara laikā pilsētu bombardē angļu un franču kara flote.

XIX.gs beigās Odesa kļūst par ebreju kultūras centru, 37% no iedzīvotājiem ir ebreji. Tomēr bieži ir ebreju grautiņi (1821, 1859, 1871, 1881, 1905), tāpēc daudzi Odesas ebreji dodas uz Palestīnu un Odesa kļūst par cionisma centru.

1905.gada revolūcijas laikā ostā notiek sacelšanās uz bruņukuģa "Potjomkins".

Pilsoņu kara laikā Odesu okupē dažādi spēki šādā secībā - Centrālās Radas karaspēks, franču karaspēks, Sarkanā armija, Baltā armija, līdz 1920.gadā atkal Sarkanā armija.

2.pasaules kara laikā par Odesu noritēja sīvas cīņas, un no 1941. līdz 1944.gadam tā ir vācu un rumāņu armiju okupācijā.

Galerija[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Cilvēki[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Odesā dzimuši:

Ārējās saites[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Commons:Category
Vikikrātuvē ir pieejami multimediju faili par šo tēmu. Skatīt: Odesa