1. SS apmācības pulks

Vikipēdijas lapa
1. SS apmācības pulks
Valsts Valsts karogs: VācijaTrešais reihs
Pastāvēšanas laiks 1944
Pakļautība 19. ieroču SS grenadieru divīzija
Karaspēka veids Sauszemes spēki
Militārās operācijas Papildinājumu sagatavošana kaujas vienībām
Komandieri
Komandieri Rūdolfs Kociņš

1. SS apmācības pulks (vācu: SS-Ausbildungs-Regiment 1) bija Latviešu leģiona kājnieku papildinājumu vienība 19. ieroču SS grenadieru divīzijas sastāvā. 1944. gada martā tika pārveidots par 44. ieroču SS grenadieru pulku, pusi personālsastāva kā papildinājumus piešķirot pārējiem divīzijas grenadieru pulkiem.[1]

Izveidošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc reihsfīrera Himlera 1944. gada 7. janvārī izdotās pavēles, kas paredzēja 2. SS brigādi pārformēt par divīziju, radās vajadzība pēc papildus personālsastāva, gan esošo vienību papildināšanai, gan jaunu, divīzijai piekritīgu, vienību izveidei kā prettanku divizions, sapieru bataljons vai trešais grenadieru pulks.

Šim nolūkam jau 1944. janvārī tika pieņemts lēmums par apmācības pulku izveidi no jauniesauktajiem un Volhovas frontē viegli ievainotajiem, par 1. apmācības pulka komandieri ieceļot majoru Rūdolfu Kociņu, kas 28. janvārī Rīgā uzsāka pulka formēšanu. Par bataljonu komandieriem tika iecelti nesen izformētā 17. policijas bataljona rotu komandieri, pulka struktūra un vadība bija šāda:

Komandieris - majors Kociņš

  • I bataljona komandieris - virsleitnants Grunte
  • II bataljona komandieris - virsleitnants Vilks
  • III bataljona komandieris - virsleitnants Sūna

I bataljons formējās Aiviekstes ielā, bijušajās 4. Valmieras pulka kazarmās, savukārt II un III bataljons — Artilērijas kazarmās. Visas apmācības tika veiktas Stopiņos. 1944. gada 1. martā pulks ap 3000 vīru sastāvā izbrauca uz fronti, ap 300 vīru gan sastāvu pameta ceļā[1].

Dienesta Gaitas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2. martā sasniedzot Breņčaņino staciju pie Ostrovas un gājiena kārtībā devās uz Veļikajas pozīcijām. Šeit aptuveni puse no pulka personālsastāva tika izdalīta 42. un 43. pulku papildināšanai, pats pulks tika iekļauts 19. divīzijā kā trešais (sākotnēji pēc numerācijas 6.) kājnieku pulks - 44. ieroču SS grenadieru pulks, komandiera amatā palika majors Kociņš[1].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 1,2 Daugavas Vanagu Centrālās Pārvaldes Izdevums - Latviešu kaŗavīrs Otra pasaules kaŗa laikā, Toronto: 1976, 4.sējums, 130. lpp