Adreses

Vikipēdijas lapa
Adreses
Adreses
Veidotājs (-i) Mārtiņš Ķibilds
Attīstījis VFS films
Režisors
Vadītājs
Mūzikas autors Reinis Sējāns
Valsts Karogs: Latvija Latvija
Valoda(s) latviešu
Sezonu skaits 5
Sēriju skaits 52
Izstrāde
Producents
Sērijas garums 26—30 minūtes
Translācija
TV kanāls Latvijas Televīzija
Translācijas periods 2015. gada 3. septembris — 2019. gada 7. novembris
TV kanāls Latvijā LTV1
Ārējās saites

[http://vfs.lv/adreses/

https://ltv.lsm.lv/lv/dokumentalie/adreses/ Oficiālā mājaslapa]

"Adreses" ir VFS films veidots raidījums par arhitektūru un dzīvesvidi mūsdienu Latvijā, Raidījumu veidoja un vadīja žurnālists, arhitektūras apskatnieks Mārtiņš Ķibilds.

Raidījumā tika apskatītas un salīdzinātas šķietami citādas, taču saistītas būves, vienlaikus informāciju par objektiem, to stāstus pasniedzot kodolīgi, koncentrēti un interesanti. Tādējādi "Adreses" bija iemīļots raidījums daudzu iedzīvotāju vidū. Raidījumā "Adreses" tika stāstīts par dažādām celtnēm Latvijā, dažādās valsts vietās — sākot ar savdabīgajiem un unikālajiem koka arhitektūras paraugiem, skaistiem savrupnamiem un modernām villām, līdz Latvijā nozīmīgākajām celtnēm, piemēram, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Nacionālo Mākslas muzeju, Aglonas baziliku.

Mārtiņš Ķibilds intervijā portālam "Pieturpunkti" par ceļu uz raidījuma "Adreses" izveidošanu[1]:

"Biju "Instagram" un, tā kā arhitektūra man ir sirdslieta, liku tur diezgan daudz bildītes ar pilsētām un mājām. Nevilšus man vienmēr likās, ka nepietiek tikai ielikt bildīti - jāpastāsta taču par to māju kaut kas vairāk. Sāku zem bildēm rakstīt tādus mini stāstiņus vienas rindkopas garumā. Un tā viens, otrs, trešais, cilvēki sāka mudināt - šo vajag darīt, attīstīt! Tas sākās vienkārši kā hobijs. [...] Un tā es apgāzu arī stereotipu, ka arhitektūra ir kaut kāda ļoti šaura, grūti saprotama nišas industrija, kura cilvēku-parasto neinteresē. Es vienkārši atradu veidu, kā par to izstāstīt citādāk."

M. Ķibilds

"Adrešu" pirmajā sērijā, kura ēterā nonāca 2015. gada 3. septembrī, M. Ķibilds un raidījuma komanda devās uz Saldus Mūzikas un mākslas skolu un uz Pārdaugavas Z-Towers.[2]

Uz raidījuma sēriju filmēšanu tika aicinātas sabiedrībā zināmas un konkrētā tēmā zinošas personības, piemēram, Dārta Danēviča, Vilis Daudziņš, Andrejs Žagars, Kārlis Kazāks, Dainis Īvāns, Pauls Timrots, Ieva Akurātere u.c.[3]

Sērijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sezona Sērijas Sezonas sākums Sezonas beigas
1 12 2015. gada 3. septembris 2015. gada 19. novembris
2 11 2016. gada 8. septembris 2016. gada 17. novembris
3 12 2017. gada 7. septembris 2017. gada 23. novembris
4 13 2019. gada 7. februāris 2019. gada 10. augusts
5 3 2019. gada 24. oktobris 2019. gada 7. novembris

M. Ķibilda nāve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2019. gada 26. oktobrī Amsterdamā pēkšņi mira raidījuma "Adreses" veidotājs Mārtiņš Ķibilds.[4] Raidījuma pēdējās divas sērijas, proti, 51. un 52. sērija, tika veidotas kā atvadu epizodes, kurās tika parādīts tas materiāls (4 adreses), kas bija nofilmēts, kad M. Ķibilds vēl bija dzīvs.

51. raidījuma sēriju vadīja raidījuma režisori — Uģis Olte un Gatis Belogrudovs. Tās ievadā abi stāvēja uz nepabeigtā tilta pie Daugavgrīvas ielas un aicināja pieminēt M. Ķibildu ar klusuma brīdi. Adreses šajā sērijā — dzīvojamā māja Pāvilostā un Valsts prezidenta rezidence Jūrmalā.

52. raidījuma sēriju vadīja Mārtiņa Ķibilda dēli — Gustavs Ķibilds un Brunis Ķibilds. Šajā sērijā arī bija divi adrešu stāsti, taču šie bija noslēdzošie — Gulbenes-Alūksnes šaursliežu dzelzceļš un velotreks Rīgā pie VEF kultūras pils (zināms kā "Marsa parks").

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Raksts par Mārtiņu Ķibildu (apollo.lv)».
  2. «"Adrešu" pirmā sērija (ltv.lv)». Arhivēts no oriģināla, laiks: 21.03.2020.
  3. «Informācija par raidījumu (ltv.lv)». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2020. gada 21. martā.
  4. «Ziņa par M. Ķibilda nāvi (lsm.lv)». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2019. gada 10. decembrī.