Apollo (kosmiskais projekts)

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par kosmiko programmu. Par citām jēdziena Apollo nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Apollo program insignia.png

Apollo programma bija ASV pilotējamu kosmisko lidojumu projekts, lai veiktu nolaišanos uz Mēness. Šo plānu 1961. gadā paziņoja prezidents Džons Kenedijs, un 1969. gada 20. jūlijā pirmoreiz cilvēces vēsturē cilvēks (Nīls Ārmstrongs un Bazs Oldrins) izkāpa uz Mēness. Līdz 1972. gadam vēl piecās Apollo misijās tika veikta nolaišanās uz Zemes pavadoņa. Programmu īstenoja valsts aģentūra NASA.

Lai veiktu cilvēku nogādāšanu uz Mēnesi un droši atgādātu tos atpakaļ uz Zemi, tika izstradāta nesējraķete Saturn un kosmosa kuģis Apollo. Pēc Mēness lidojumu pārtraukšanas raķete un kosmosa kuģis tika izmantots Skylab programmā un ASV-PSRS projektā Apollo-Sojuz.

Programmas realizācijas laikā notika divas lielas avārijas, no kurām viena beidzās traģiski — kosmonauti Gass Grisoms, Eds Vaits un Rodžers Čafijs sadega kosmosa kuģī Apollo 1 starta laukumā. Otrs negadījums notika Apollo 13 lidojumā, kad sprādzienā tika bojāts kosmosa kuģis, bet lidojuma vadītāju, inženieru un kosmonautu prasmes un atjautības rezultātā apkalpe dzīva atgriezās uz Zemi.