Darba svētki

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par Darba svētkiem 1. maijā. Par Darba svētkiem Amerikas Savienotajās Valstīs skatīt rakstu Darba svētki (ASV).
Darba svētki
1.Mai 2013 (8697603319).jpg
Starptautiskās strādnieku dienas svinības Vīnē, Austrijā 2013. gadā.
Oficiālais
nosaukums
Starptautiskā strādnieku diena
Citi
nosaukumi
Darba svētki
Pirmais maijs
Atzīmēšana gājieni, demonstrācijas
Datums 1. maijs
(dažās valstīs Darba svētki citos datumos)
Biežums katru gadu

Darba svētki, starptautiski zināmi kā Starptautiskā strādnieku diena, ir strādnieku svētki, kurus organizē strādnieku kustība, anarhisti, sociāldemokrāti, sociālisti un komunisti. Starptautisko strādnieku dienu svin 1. maijā. Šo datumu izvēlējās Otrā Internacionāle, lai pieminētu Hejmārketas slaktiņu (Haymarket massacre) Čikāgā, kur 1886. gada 4. maijā notika sadursmes starp astoņu stundu darbadienas aizstāvjiem un policiju un vairāki cilvēki gāja bojā.

Lai gan pašlaik Darba svētkus atzīmē lielākajā daļā valstu, Aukstā kara laikā tos īpaši svinēja komunistiskajās valstīs. Arī pašlaik komunistiskajās valstīs, piemēram, Kubā, Ķīnā un Ziemeļkorejā 1. maijā notiek vērienīgas valsts atbalstītas svinības.

Darba svētki citos datumos[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Darba svētku statuss dažādās valstīs:
     Brīvdiena 1. maijā vai ap to laiku
     Brīvdiena 1. maijā citu svētku dēļ
     Brīvdienas 1. maijā nav, Darba svētki citā dienā
     Nav brīvdienas 1. maijā un nav Darba svētku

Dažās valstīs Darba svētkus atzīmē citās dienās, piemēram, Apvienotajā Karalistē un Īrijā Darba svētki tiek svinēti pirmajā maija pirmdienā, savukārt Amerikas Savienotajās Valstīs, Kanādā, Japānā, Austrālijā un Jaunzēlandē tos svin citos mēnešos. Lielākajā daļā valstu Darba svētki ir brīvdiena, dažās valstīs 1. maijs ir brīvdiena citu svētku dēļ.

Darba svētki Amerikas Savienotajās Valstīs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: Darba svētki (ASV)

Amerikas Savienotajās Valstīs Darba svētki tiek svinēti katra gada septembra pirmajā pirmdienā. Šajā dienā ir brīvdiena. Sestdienu un svētdienu pirms svētkiem sauc par Darba svētku nedēļas nogali.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]