Igors Girkins

Vikipēdijas lapa
Igors Girkins
Игорь Гиркин
Igors Girkins 2015. gadā
Igors Girkins 2015. gadā
Personīgā informācija
Dzimis 1970. gada 17. decembrī (52 gadi)
Valsts karogs: Padomju Savienība Maskava, Krievijas PFSR, PSRS (tagad Karogs: Krievija Krievija)
Tautība krievs
Paraksts Signature of Igor Strelkov.png

Igors Girkins (krievu: Игорь Всеволодович Гиркин, dzimis 1970. gada 17. decembrī Maskavā), pazīstams ar pseidonīmu Strelkovs (krievu: Стрелков), ir Krievijas publicists, krievu nacionālists un monarhists, vairāku militāro konfliktu dalībnieks. Viņam bijusi nozīmīga loma vairākos militāros konfliktos, īpaši 2014. gadā Donbasa karā. Ukrainas varas iestādes viņu vaino terorismā un Eiropas Savienība iekļāva sankcijām pakļauto personu sarakstā.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Girkins bija Krievijas FDD dienestā līdz 2013. gada martam,[1] uzskata, ka viņš piedalījās militārajās operācijās Čečenijā un Piedņestrā, iespējams, arī Bosnijas karā serbu spēku sastāvā.

2014. gada sākumā Girkins piedalījās Krimas okupācijā un Doneckas tautas republikas izveidošanā. Vairākus mēnešus viņš bija nemiernieku vadonis Slovjanskas pilsētā un viens no Donbasa zemessardzes vadītājiem. No maija līdz augustam I. Girkins bija Doneckas tautas republikas bruņoto spēku virspavēlnieks un aizsardzības ministrs. Augustā atkāpās no ministra amata un pameta Austrumukrainu.

Dalība pasažieru lidmašīnas notriekšanā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

ASV Čikāgas tiesa 2017. gada 21. decembrī neklātienē atzina Igoru Girkinu par vainīgu 2014. gada jūlijā virs Austrumukrainas notriektās pasažieru lidmašīnas katastrofā.[2]

2022. gada 17. novembrī arī Nīderlandes tiesa atzina Igoru Girkinu kopā ar diviem citiem par vainīgu Malaizijas pasažieru lidmašīnas Boeing notriekšanā virs Ukrainas 2014. gada jūlijā un aizmuguriski piesprieda viņiem mūža ieslodzījumu. Kā Doneckas kaujinieku militārais komandieris, Girkins no Krievijas sagādāja "Buk" zenītraķešu kompleksa iekārtu.[3]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Noah Sneider. «Shadowy Rebel Wields Iron Fist in Ukraine Fight». The New York Times, 2014. gada 10. jūlijs. Skatīts: =2014. gada 20. jūlijs.
  2. «Reisa 'MH17' notriekšanā vainīgs ir Girkins, lemj ASV tiesa». delfi.lv. 2018. gada 30. janvārī. Skatīts: 2018. gada 4. februārī.
  3. Nīderlandes tiesa atzinusi Krievijas kaujiniekus par vainīgiem «MH17» lidmašīnas notriekšanā virs Ukrainas lsm.lv 2022. gada 17. novembrī

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]