Viktors Alksnis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Viktors Alksnis
Viktors Alksnis 2008. gadā
Viktors Alksnis 2008. gadā
Personīgā informācija
Dzimis 1950. gada 21. jūnijā (68 gadi)
Valsts karogs: Padomju Savienība Taštagola, Kemerovas apgabals, Krievijas PFSR, PSRS (tagad Karogs: Krievija Krievija)
Dzīves vieta Valsts karogs: Krievija Tučkova, Maskavas apgabals, Krievija
Pilsonība Karogs: Padomju Savienība PSRS
Karogs: Krievija Krievija
Tautība latvietis
Nodarbošanās militārpersona
Amatā 2000. gada 18. janvāris — 2007. gada 16. novembris

Viktors Alksnis (dzimis 1950. gada 21. jūnijā Taštagolā) ir latviešu izcelsmes PSRS un Krievijas politiķis, bijis Latvijas Augstākās padomes un Krievijas Valsts domes deputāts, kā arī bijusī PSRS militārpersona (gaisa karaspēka pulkvedis).

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis Rietumsibīrijā, kur ģimene atradās izsūtījumā. Viņa vectēvs bija ievērojamais padomju kara aviācijas komandieris Jēkabs Alksnis, kas 1930. gadu beigās Staļina tīrīšanu laikā bija kritis nežēlastībā un 1938. gadā nošauts.[1] Tēvs Imants Alksnis bija inženieris. 1957. gadā Alkšņu ģimeni reabilitēja un tā pārcēlās dzīvot uz Latviju. 1972. gadā V. Alksnis pabeidza vectēva vārdā nosaukto J. Alkšņa Rīgas augstāko kara aviācijas inženieru skolu. Dienēja PSRS gaisa karaspēkā, sasniedzot pulkveža militāro pakāpi.

Laikā, kad Latvija cīnījās par neatkarību, V. Alksnis aktīvi iestājās par Padomju Savienības saglabāšanu. 1989. gadā ievēlēts par PSRS tautas deputātu, kur bija viens no deputātu grupas "Sojuz" izveidotājiem un aktīvākajiem dalībniekiem. 1990. gadā ievēlēts LPSR Augstākajā Padomē, kur nebalsoja par Neatkarības deklarāciju. Atbalstīja Augusta puču PSRS. Politiskie oponenti V. Alksni šai laikā dēvēja par "Melno pulkvedi".[2] 1991. gadā tāpat kā vairākām citām padomju militārpersonām viņam tika anulēts AP deputāta mandāts.

1992. gadā V. Alksnis atbrīvots no militārā dienesta, bet 1993. gadā[nepieciešama atsauce] pārcēlās dzīvot uz Krieviju, Tučkovu Maskavas apgabalā. Krievijā turpināja politisko darbību. 1995. gadā kļuva par Maskavas apgabala Žukovskas pilsētas mēra vietnieku. Bijis Krievijas Valsts domes deputāts divos tās sasaukumos (abos ievēlēts Odincovas vēlēšanu apgabalā, 2000. gadā, pārstāvot sarakstu "Regioni Rossiji", bet 2003. gadā — "Rodina".). Pēc aiziešanas no Krievijas parlamenta nesekmīgi nodarbojies ar uzņēmējdarbību.

V. Alksnim aizliegta iebraukšana Latvijā.[3]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]